tablet
fot.Pixabay.com

Tablet stał się urządzeniem wielofunkcyjnym, używanym do wielu różnych czynności wykonywanych każdego dnia. Za jego pośrednictwem przeglądamy wiadomości, czytamy książki, oglądamy filmy i rozmawiamy z bliskimi. Tablet może posłużyć za elektroniczny notatnik, a nawet służyć nam do pracy jako namiastka notebooka. Jaki tablet wybrać, by spełniał swoje zadania jak najlepiej?

Po pierwsze- przeznaczenie

tablet
fot.Pixabay.com

Zanim w ogóle zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek tabletu, zastanów się, co czego ma Ci on służyć. Jeżeli szukasz tabletu do pracy, musisz dostosować jego parametry do wykonywanych zadań. Jedni będą potrzebować pakietu Office, innym będzie konieczna aplikacja graficzna. W każdym przypadku najważniejsze jest dokładne sprawdzenie parametrów technicznych i tego, czy tablet będzie w stanie udźwignąć wymagania potrzebnych aplikacji.

Jeżeli szukasz tabletu na co dzień, wystarczy Ci w zupełności prosty model, który umożliwi podstawowe czynności, takie, jak np. wykonanie telefonu do bliskiej osoby, przejrzenie wiadomości czy słuchanie muzyki.

Istnieje jeszcze cale mnóstwo możliwości, jakie dają tablety, jeżeli będzie to model wyposażony w GPS, z powodzeniem możesz zastąpić nim nawigację samochodową. Wiele tabletów ma na tyle wysokie parametry techniczne, ze umożliwia prowadzenie rozgrywek, a także wykonywanie zdjęć. Każda z tych czynności wymaga zastosowania zupełnie innych podzespołów, dlatego tak ważne jest jasne określenie celu, w jakim tablet będzie użytkowany.

Po drugie- system operacyjny

Podobnie, jak laptopy, tablety posiadają wbudowany system operacyjny. Zdecydowanie najczęściej stosowane i najchętniej wybierane są tablety z systemem Android. System ten większość z nas doskonale zna ze smartfonów, więc nie ma problemu z jego obsługa. Android umożliwia korzystanie z ogromnej bazy aplikacji, a także pozwala na pełne dostosowanie wyglądu tabletu do konkretnego użytkownika. Tablety oparte na systemie Android są najtańsze i łatwo dostępne. Ich minusem jest jednak szybkość działania- aby tablet na Androidzie naprawdę szybko działał, musi mieć bardzo zaawansowane podzespoły.

Oprócz tabletów z systemem Android, na rynku dostępne są także tablety z systemem iOS. Znamy je jako iPady, czyli czołowe produkty marki Apple. Wciąż są znacznie rzadziej używane w Polsce, jednak stopniowo zyskują swoich zwolenników. Ten system również umożliwia korzystanie z ogromnej ilości aplikacji, działa znacznie szybciej od tabletu z Androidem. Jednym tylko minusem jest cena- tablety z systemem iOS są droższe od tych opartych na systemie Android.

tablet
fot.Pixabay.com

Ostatnim rodzajem tabletów, a raczej systemów, z jakimi współpracują jest doskonale nam znany system Windows. Jeszcze kilka lat temu był bardzo szeroko stosowany, teraz jest jedynym urządzeniem, w jakim występuje jest Microsoft Surface. Urządzenia oparte na systemie Windows z powodzeniem zastępują notebooka, pozostając bardziej mobilnymi i kompaktowymi.

Po trzecie- przekątna ekranu

Podobnie, jak w przypadku telewizora, smartfona czy notebooka, tablety różnią się od siebie przekątną ekranu. Najmniejsze modele maja przekątna 7-8 cali. Ich zaletą jest mobilność- są małe, więc wszędzie się zmieszczą. Nieco większe są tablety o przekątnej ekranu 9-10 cali. Te są już o wiele bardziej komfortowe, nadają się nawet do gier czy oglądania filmów. Na rynku dostępne są także tablety o przekątnej 10 cali lub nawet więcej. Doskonale zastępują one laptopy, nadając się m.in. do mobilnej pracy.

O czym jeszcze pamiętać?

Oprócz wymienionych wyżej cech tabletów, warto podkreślić także różnice w rodzajach wyświetlacza, obudowie czy ilości pamięci. Wszystkie te parametry mają ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniego dla siebie sprzętu. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki sprzęt warto kupić, bo to zależne jest od zastosowania tabletu. Warto jednak pamiętać o tym, że im wyższe parametry sprzętu, tym wyższa jego cena, ale także wyższy komfort użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here