Tablety stały się częstym elementem wyposażenia naszego domowego biura. Nic w tym dziwnego, są to w końcu urządzenia niezwykle funkcjonalne, wielofunkcyjne, a do tego bardzo mobilne. Jaki tablet sprawdzi się do wykorzystania w pracy?
Czym różnią się od siebie tablety?
Można powiedzieć, że właściwie wszystkim. Najważniejsze różnice to parametry techniczne. Tablety mogą mieć bardzo różną pamięć RAM, większą lub mniejszą pamięć wbudowaną. Poza tym, różnice widać wyraźnie w procesorze, oprogramowaniu czy ekranie. Jeżeli kupujesz tablet, który ma służyć do pracy, musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii, by urządzenie pomagało i usprawniało, a nie przeszkadzało w wykonywaniu zawodowych obowiązków.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu do pracy?
W zależności od tego, jakiego charakteru pracę wykonujesz, potrzebujesz tabletu o większej lub mniejszej przekątnej ekranie. Szczególnie istotne jest to w przypadku zawodów związanych z grafiką, wizualizacją, czyli tam, gdzie szczegółowość wyświetlanego obrazu jest najbardziej istotna. Rozdzielczość powinna wynosić minimum 1920×1080 px, a najlepiej, by była jeszcze wyższa. Im większa będzie rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz będzie wyświetlany na ekranie.
Zwróć uwagę na to, by tablet był wydajny. Wydajność wynika przede wszystkim z szybkości procesora, dużej ilości pamięci RAM, ale także z używanego oprogramowania. Wiele tabletów opartych jest o system Android, a on do poprawnego i wydajnego działania potrzebuje wysokich parametrów technicznych. Zwracaj uwagę także na to, by używany system był jak najbardziej aktualny. Pozwoli to na łatwy dostęp do wszelkich funkcjonalności, a pobierane aplikacje będą na bieżąco aktualizowane i wspierane.
Oprócz wydajności, bardzo istotnym parametrem, wpływającym na komfort pracy jest bateria, która pozwala na korzystanie z urządzenia przez co najmniej kilkanaście godzin na jednym ładowaniu. Praca przy kablu nie jest tak wygodna i nie jest mobilna, a mobilność to największa zaleta tabletu. Zarówno w przypadku tabletu do nauki zdalnej, jak i do pracy, pojemność baterii ma naprawdę ogromne znaczenie.
Dodatkowe wyposażenie tabletu do pracy
Tablet do pracy, by był w pełni funkcjonalny i wygodny, powinien posiadać dodatkowe funkcje i udogodnienia. Jednym z nich jest np. moduł WiFi i Bluetooth. Starsze tablety nie były w nie wyposażone, dlatego warto zwrócić uwagę, czy kupowany model je ma. Dzięki tym modułem możliwa jest bezprzewodowa łączność, która znacząco ułatwia przesyłanie plików, dzielenie się nimi czy zawodowe kontakty. To wszystko jest niezbędne do wydajnej pracy.
Tablet powinien posiadać także dość mocne głośniki stereo, pozwalające na słuchanie muzyki w przerwie czy na prowadzenie konferencji online. Niektóre tablety wyposażone są w czytnik linii papilarnych, co jest doskonałym zabezpieczeniem szczególnie dla osób, które pracują z danymi wrażliwymi. Bardzo ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem do tabletu jest specjalny rysik, który znacząco pomaga w nawigacji i obsłudze.
Czy warto zakupić tablet do pracy?
Wiele osób zastanawia się, czy zakup tabletu do pracy jest w ogóle konieczny. Przecież większość z nas ma laptopy, na których wykonuje większość pracy. Tablet jest jednak doskonałym uzupełnieniem. Jest lżejszy od laptopa, można go łatwo zmieścić w torebce czy plecaku. Można podpiąć do niego klawiaturę, zamieniając go w mini-laptopa. Tablet obsługuje mnóstwo przydatnych aplikacji, dzięki czemu staje się prawdziwym centrum planowania i organizacji. Doskonale sprawdzi się do sprawdzania poczty meilowej, do surfowania w sieci, a także do wykonywania prostych zadań biurowych. Tablet jest inwestycją, która z pewnością się opłaca. Na rynku dostępne są modele w atrakcyjnych cenach, które nie nadszarpną naszego budżetu, a z pewnością uprzyjemnią codzienną pracę zawodową.