kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

Rośliny ozdobne popularnie zwane kwiatami są nieodzownym elementem naszego krajobrazu. Choć nie tylko kwiaty noszą taką nazwę, gdyż również mamy ozdobne krzewy i drzewa. Trudno nam wyobrazić sobie lato bez kwitnących kwiatów, które ubarwiają środowisko i bardzo dobrze wpływają na naszą psychikę, gdyż poprawiają nam nastrój. Rośliny ozdobne dodają światu kolorów, nam dodają energii i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, czyli można skusić się o stwierdzenie iż zapobiegają depresji.

Rodzaje roślin ozdobnych do ogrodu

kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

Rośliny ozdobne mogą być jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie.

Do roślin ozdobnych jednorocznych należy na przykład lewkonia, nagietek, aksamitka, astra, nasturcja, chaber bławatek, rezeda wonna, floks, petunia i wiele, wiele innych. Każdy z tych kwiatów cechuje się niezwykłymi walorami estetycznymi, które przyciągają wzrok. Nic w tym dziwnego, że każdy chce je mieć w swoim ogrodzie, mimo to, że rośliny jednoroczne cieszą nasze oczy tylko przez jeden sezon.

Do dwuletnich roślin ozdobnych należy między innymi fiołek ogrodowy, goździk, dzwonek ogrodowy, naparstnica purpurowa, mak, malwa, niezapominajka, stokrotka pospolita. Te rośliny mogą pięknie kwitnąć dwa razy.

Bogaty jest także wachlarz roślin ozdobnych wieloletnich. Są między nimi np. dalie, begonie, róże, piwonie, tulipan, narcyz, niezapominajka alpejska, ostróżka ogrodowa, paciorecznik ogrodowy, aster, chaber biały i wiele innych. Nie sposób jest wszystkich wymienić. Rośliny wieloletnie są o tyle wygodne, że raz zaprojektowany ogród będzie wyglądał pięknie co roku, bez konieczności ponownego sadzenia czy siania roślin.

Jakie rośliny ozdobne w ogrodzie są najbardziej popularne?

kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

Istnieje bardzo duża ilość roślin ozdobnych niskich, jak i krzewów, oraz drzew zdobiących krajobraz. I z każdym rokiem pojawiają się nowe gatunki roślin ozdobnych. Gdy aranżujemy ogród wybór mamy więc niemalże nieograniczony, ale ogranicza nas powierzchnia ogródka. Gdyż inne rośliny będą zasadzone na dużej działce ogrodowej, a inne na maleńkiej powierzchni. Duża ilość drzew rosnących na małej działce nie jest praktyczna. Co nie znaczy, że wcale nie może być na niej drzew. Mogą rosnąć drzewa, lecz w bardzo małej liczbie. Natomiast warto zrezygnować z krzewów, gdyż zmniejszają wizualnie powierzchnię działki. W takiej sytuacji lepiej postawić na rośliny ozdobne kwiatowe.

Im niższe są rośliny, a więcej terenu pozostaje po prostu pokryte trawą, tym większa działka się wydaje. Duże, rozłożyste drzewa nadają się raczej na duży metraż ogrodu czy działki, choć przyjemnie jest usiąść w cieniu takiego drzewa w upalny letni dzień. Pamiętaj także o wygodzie koszenia trawy- duża ilość krzewów sprawia, że koszenie staje się nieco trudniejsze i wymaga większej precyzji.

Gdyby nie rośliny ozdobne świat byłby uboższy, byłoby mniej kolorowo, a bardziej smutno na świecie. Dlatego różnego rodzaju drzewa, krzewy i kwiaty są stałym elementem naszego krajobrazu. Rosną w ogródkach wiejskich, jak i w parkach miejskich. Kwiaty ubarwiają także nasze mieszkania. Najczęściej znajdują swoje miejsce na parapecie, na balkonie, na tarasie. Doskonale nadają się na prezent, cieszą oczy i stają się efektowną ozdobą każdego wnętrza.

Jakich roślin unikać?

Jeżeli masz w domu małe dziecko, pamiętaj o tym, by unikać roślin o trujących liściach czy kwiatach. Moment nieuwagi i nieszczęście gotowe! Poza tym pilnuj nie tylko dzieci, ale także koty, które uwielbiają podgryzać liście roślin. Zwróć uwagę na to, czy jakaś roślina nie wywołuje na Tobie lub domownikach jakichkolwiek reakcji alergicznych. Jeżeli takie się pojawią, lepiej będzie postawić na inne rośliny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here