kwiatek w doniczce
fot.Pixabay.com

Kwiaty stanowią jeden z najbardziej uwielbianych elementów aranżacyjnych. Mają duży wpływ na wystrój wnętrza, są naprawdę pełne uroku, a wiele osób twierdzi, że poprawiają nastrój i zapobiegają depresji. Jakie kwiaty warto zaprosić do swojego domu?

Kwiaty w sypialni

monstera
fot.Pixabay.com

Do sypialni wybieramy zwykle takie rośliny, które nie pachną zbyt intensywnie. Mocny zapach mógłby wywoływać bóle głowy. Istnieje jednak całe mnóstwo kwiatów i roślin, które doskonale nadają się do sypialni. Oczyszczają one powietrze, nawilżają je i ułatwiają zasypianie. Nie warto mieć w sypialni zbyt dużej ilości roślin, by wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka. Lepiej jest decydować się na rośliny zielone.

Jedną z takich roślin jest np. skrzydłokwiat. Cechuje się on delikatnymi, białymi osłonkami kwiatostanów. Jest rośliną egzotyczną, ma smukłe liście, ale dość mocno się rozrasta. Ma właściwości oczyszczające powietrze. Nadaje się idealnie do sypialni, choć wiele osób decyduje się na jego zastosowanie również w łazience czy w kuchni.

Roślinami, które bardzo często darowane są na prezent są storczyki. Mają delikatne, subtelne kwiaty i ciekawe liście. Uwielbiają rozproszone światło i cień. Do wyboru jest całe mnóstwo różnych odmian. Storczyki są uwielbiane, choć ich pielęgnacja nie jest łatwa. Storczyki nie pachną i nie wydzielają żadnych substancji, które mogłyby uczulać, są więc doskonałym pomysłem na roślinę do sypialni.

Kwiaty do salonu

kwiatek w doniczce
fot.Pixabay.com

Salon jest miejscem reprezentacyjnym, więc kwiaty czy rośliny również powinny takie właśnie być. Istnieje całe mnóstwo ciekawych roślin, które w każdym salonie prezentują się obłędnie.

Jedną z takich roślin są tzw. szable teściowej, czyli wężownica. Liście tej rośliny mają postać sztywnych szabli, które wyrastają pionowo z podłoża. Roślina ta przechwytuje drobinki smogu i toksyny z klejów, impregnatów czy farb, a tym samym doskonale oczyszcza powietrze.

W salonie najczęściej zależy nam na dużych roślinach, które stworzą aranżację w stylu jungle. Do takich roślin, które nadają się do salonu należy np. figowiec inaczej zwany fikusem. Ma wiotkie gałązki i zaostrzone listki. Istnieje jednak wiele innych, mniej popularnych rodzajów, które również są bardzo chętnie wybierane do salonów.

Jeżeli marzy Ci się prawdziwie egzotyczny klimat w salonie, postaw na roślinę z rodziny palmowatych. Palma areka, kencja czy waszyngtonia to tylko kilka z ogromnej ilości gatunków roślin z rodziny palmowatych. Rośliny te wbrew pozorom są łatwe w pielęgnacji, a wyglądają obłędnie. Z racji swojego pochodzenia, rośliny te lubią słońce i wysokie temperatury, a podlewanie ich zależne jest od konkretnego gatunku.

O czym pamiętać, wybierając rośliny do swojego domu?

Decydując się na zakup jakiejkolwiek rośliny czy kwiatu do domu, warto najpierw zdać sobie sprawę z tego, że różnice w pielęgnacji i uprawie każdej rośliny są ogromne. Im bardziej wyszukane gatunki znajdziesz, tym bardziej nietypowe mogą mieć wymagania. Zawsze dokładnie sprawdź, w jaki sposób podlewać roślinę- niektóre można podlewać tylko do podstawki, by nie zalać bulwy, inne należy moczyć, a jeszcze inne przelewać wodą. Wszystko zależy od gatunku, ale wystarczy jeden błąd, by roślina straciła swój piękny wygląd. Zawsze upewnij się, że roślina, jaką chcesz kupić nie wywołuje u Ciebie ani u reszty domowników żadnych reakcji alergicznych. Poza tym, ważne jest, by nie trzymać w domu roślin trujących, jeśli przebywają w domu dzieci lub koty. Dzieci bywają nieprzewidywalne, a koty uwielbiają podgryzać końcówki liści. Nieszczęście gotowe.

Kwiaty stanowią doskonałe urozmaicenie naszych wnętrz. Bez nich okienne parapety czy ogrodowe rabaty byłyby zwyczajnie puste i smutne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here