Jakie wykończenie ścian w kuchni będzie najbardziej odpowiednie

Kuchnia to pomieszczenie, które wiele wymaga od swoich użytkowników. Jest miejscem, w którym zawsze wiele się dzieje, ale też takim, w którym nie brakuje małych (i nieco większych) wypadków: rozbite szkło, rozsypane sypkie produkty albo rozlane napoje to w wielu domach niemalże codzienność. Dlatego też konieczne jest takie wykończenie całego pomieszczenia, aby było jak najlepiej chronione.

Kuchnia pomalowana farbą

Najbardziej klasycznym sposobem wykończenia pomieszczeń, a jednocześnie nadania im charakterystycznego wyglądu, jest malowanie farbą. W przypadku kuchni często wybierano dawniej farbę olejną, którą wykonywana była lamperia, a wyżej umieszczano zwykłą, tzw. “klejową” farbę. Wybór taki podyktowany był możliwością zmywania farby olejnej wodą, co ułatwiało utrzymanie czystości w pomieszczeniu kuchennym. Jednocześnie zarówno farba klejowa, jak i olejna były bardzo odporne na wilgoć panującą w kuchni.

Obecnie jednak odchodzi się od tego rozwiązania, które pomimo iż praktyczne i tanie, nie zapewnia optymalnego wyglądu pomieszczenia i nie stanowi żadnej większej ochrony ścian.

Tradycyjne małe kafelki

Kolejnym wyborem do kuchni, który jest nam znany już od dawna, jest wykorzystanie kafelków. Zazwyczaj są to płytki stosunkowo niewielkie, które tworzą prosty wzór na ścianie. Taka glazura jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ jest odporna na działanie wilgoci, zmiany temperatury, czy też na zmywanie powierzchni za pomocą wody i środka czyszczącego.

Jednocześnie płytki kuchenne pozwalają na ogromną różnorodność. Obecnie możemy wybierać pomiędzy różnymi ich rodzajami, takimi jak płytki kwadratowe, prostokątne, mniejsze i większe, a nawet w niestandardowych kształtach, na przykład można zdecydować się na kafelki w kształcie plastra miodu. Każde z nich dają szerokie możliwości stylizacyjne i służą nie tylko celom praktycznym, ale też ozdobieniu kuchni.

Duża prosta płyta przypominająca blat kuchenny

Miłośnicy minimalizmu z całą pewnością nie chcieliby oglądać u siebie mozaiki stworzonej z małych płytek kuchennych. Właśnie dla nich przygotowane są więc duże płyty przypominające blaty kuchenne, często nawet wykonane z tego samego rodzaju materiału i w tej samej kolorystyce. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć bardzo stonowaną i nowoczesną przestrzeń, w której doskonale odnajdą się wielbicieli stylu minimalistycznego i surowego.

Wykorzystanie dużych płyt kuchennych, podobnie jak klasycznych kafelków, pozwala na łatwe utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto chce szybko zetrzeć ewentualne zabrudzenia zarówno ze ściany, jak i samego blatu, a także marzy o tym, by jego kuchnia zawsze prezentowała się niezwykle elegancko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here