kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

Kolorowy ogród jest marzeniem wielu z nas. Oczywiste jest, że im więcej kwiatów, tym więcej pracy, jednak i większa satysfakcja i zadowolenie. W takim upstrzonym pięknymi kolorami kwiatów ogrodzie doskonale się wypoczywa i spędza czas. Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie w tym sezonie?

Wybierz kolorystykę

kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

W letnich ogrodach zapanowała moda na łączenie ciepłych wyrazistych kolorów
Ogród pełen rozmaitych jasnych kolorów emanuje ciepłem i letnią radością. Obecnie obok subtelnych, powściągliwych pasteli popularne są barwy intensywne, a wręcz jaskrawe. Najnowszym, dość śmiałym założeniem aranżacyjnym, jest łączenie koloru pomarańczowego, fioletowego, różowego oraz czerwonego. Efekt jest szokujący, tym bardziej że dotychczas najmodniejsza była harmonijna kombinacja koloru różowego z fioletowym oraz czerwonego z pomarańczowym. Ów nowatorski pomysł, zakładający śmiałe mieszanie jasnych kolorów, ma swoje korzenie w tradycji Dalekiego Wschodu. Uzyskiwany efekt fascynuje głównie dlatego, że ostre kolory wzajemnie potęgują swe działanie, tworząc z roślin kwitnących istne fajerwerki. Na brak nowych wrażeń nikt nie powinien narzekać.

Gatunki pomarańczowe, czerwone, fioletowe i różowe

Stworzenie interesującej kombinacji barw dzięki jasnym, wyrazistym kolorom nie jest wcale takie łatwe, co sprawia, że nasze oczekiwania nie zawsze pokrywają się z uzyskanym wyglądem rabaty. Dlatego na początek najbezpieczniej jest eksperymentować z roślinami jednorocznymi, a dopiero później, kiedy efekt będzie zadowalający, przystąpić do sadzenia gatunków wieloletnich. Wśród roślin wyróżniających się kwiatami o intensywnym czerwonym kolorze godnymi uwagi są mak wschodni Papaver orientale, fasola wielokwiatowa (nazywana też pięknym Jasiem) Phaseolus coccineus, lepnota Cuphea ignea, szałwia błyszcząca Salvia splendens oraz lobelia lśniąca Lobelia fulgens.

Intensywnymi odcieniami różu zachwycają takie gatunki, jak żeniszek meksykański Ageratum

kwiaty w ogrodzie
fot.Pixabay.com

houstonianum, Dorotheanthus bellidiformis, prawoślaz Alcea rosea, suchlin różowy Acroclinum roseum oraz napastnica purpurowa Digitalis purpurea. Fioletowa barwa kwiatów charakteryzuje werbenę patagońską Verbena bonariensis, wilca purpurowego Ipomoea purpurea, gatunek Amberboa moschata, heliotropa Heliotropium arborescens i ostróżeczkę zmienną Consolida ajacis. Na pomarańczowo kwitną: nagietek lekarski Calendula officinalis, maczek kalifornijski, nasturcja większa Tropaeolum majus oraz lilia bulwkowata Lilium bulbiferum.

Aranżacje z roślin o takich właśnie kolorach nie mogą powstawać przypadkowo, lecz powinny być zawsze starannie rozplanowane. Rośliny najlepiej wysiewać (sadzić) w grupach po kilka z jednego kolory.

Kolory sąsiadujące ze sobą

W wyniku wykorzystania koloru pomarańczowego, czerwonego, różowego oraz fioletowego uzyskuje się tzw. nasadzenia analogicznie. Analogicznie, ponieważ barwy te sąsiadują ze sobą na kole barw i to właśnie dzięki temu unika się wrażenia kolorystycznego bałaganu. Tego typu zestawienia można aranżować wszędzie – w kompozycjach balkonowych i rabatowych, stosując zarówno czyste barwy podstawowe, jak również wszelkie ich odcienie.

Kwiaty o doskonałych właściwościach

Kwiaty, oprócz tego, że wyglądają obłędnie w każdym ogrodzie, w wielu przypadkach spełniają także cały szereg wspaniałych funkcji. W sklepach ogrodniczych możesz kupić mieszanki kwiatów, które służą jako wabik na pszczoły czy na motyle. W taki sposób nie dość, że działasz w zgodzie z naturą, tworząc owadom prawdziwą łąkę, to jeszcze sprawiasz, ze Twój ogród nabierze pięknych barw i niezwykłego wyrazu. Oprócz mieszanek wabiących pszczoły, dostępne są także cebulki kwiatów, które hoduje się na kwiaty cięte. Gdy zakwitną, możesz ściąć je i wstawić do wazonu jako piękna dekoracja wnętrza. W ten sposób masz piękny nie tylko ogród, ale także wnętrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here