dywan w sypialni
fot.Pixabay.com

Sypialnia jest miejscem, w którym szczególnie zależy nam na przytulności i ciepłym klimacie. Tym, co pośrednio o nim decyduje jest właśnie dywan. Czasy, w których dywan był tylko elementem funkcjonalnym dawno już minęły. Dziś dywan jest nie tylko praktyczny, ale także piękny. Jaki dywan sprawdzi się najlepiej w sypialni?

Po co dywan w sypialni?

dywan
fot.Pixabay.com

Dywan w sypialni wydaje nam się rozwiązaniem absolutnie nieodzownym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak właściwie stosujemy w sypialni dywany? Przede wszystkim dlatego, że dywan ociepla wnętrze, czyni je bardziej przytulnym i przyjemnym. W sypialni powinno tak właśnie być. Poza tym, o wiele przyjemniej jest stąpać bosą stopą po dywanie, a nie po gołej podłodze, szczególnie rano, po przebudzeniu się i wstaniu z ciepłego łóżka. Dywan jest dokładnie tym, czego szukamy do każdej sypialni, by dobrze nam się spało i odpoczywało.

Puszysty król dywanów

Dywany do sypialni kojarzą nam się z miękkością i puszystością. Najbardziej puszysty i miękki dywan to dywan typu shaggy czyli popularny włochacz. Cechuje się on przede wszystkim wysokim runem, które zachwyca swoją miękkością i przyjemnością płynącą z dotyku takiego dywanu. Jedynym mankamentem takiego dywanu jest nieco większy problem z utrzymaniem go w czystości. Włochacz musi być regularnie i sumiennie czyszczony. Nie wystarczy jednak samo odkurzanie, konieczne jest także wytrzepywanie. Jeśli zastosujesz włochacza do sypialni, pielęgnacja będzie w miarę łatwa, bo sypialnia jest miejscem, gdzie przebywamy raczej boso, więc ryzyko zabrudzenia takiego dywanu jest niewielkie. Jeśli chciałbyś taki dywan zastosować np. w salonie, pielęgnacja i utrzymanie  w czystości byłyby zapewne o wiele trudniejsze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by włochacze stosować w każdym pomieszczeniu.

Dywan wełniany

dywan w salonie
fot.Pixabay.com

Doskonała propozycją do sypialni jest dywan wełniany. Nie każdy zdaje sobie sprawę z wyjątkowości wełny jako materiału do produkcji dywanów. Jest to materiał w pełni naturalny, co świadczy o najwyższej jakości. Doskonałe właściwości wełny sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup takiego dywanu do domu. Jedną z zalet, z której nie każdy zdaje sobie sprawę jest zdolność do regulacji poziomu wilgotności otoczenia. Dzięki tej zdolności, dywan pochłania nadmiar wilgoci, a oddaje ją do otoczenia, gdy robi się zbyt sucho. Żaden inny materiał nie posiada takich zdolności i nie ma takich właściwości. Ponadto, dywany wełniane stanowią w pewnym sensie zabezpieczenie przed pożarem, gdyż wełna nie wznieca ognia, a wręcz przeciwnie, pochłania go i tłumi.

Tak wspaniałe właściwości wełny powodują, że wiele osób decyduje się na taki dywan do swojej sypialni czy też salonu. Właściwie jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania takiego dywanu jest alergia, która uniemożliwi korzystanie z takiego dywanu. W każdym innym przypadku wełna okaże się z pewnością bezkonkurencyjna.

O czym pamiętać, wybierając dywan do sypialni?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że w sypialni masz głównie odpoczywać. Wybieraj dodatki, w tym także dywany, które będą tworzyć przyjazny, delikatny klimat. Dywan nie powinien być krzykliwy, bo zbyt wyrazisty motyw z pewnością stworzy wrażenie chaosu i nieładu, a w takiej scenerii trudno jest odpoczywać. Jeżeli sypialnia ma niewielkie rozmiary, a Ty wciąż zastanawiasz się jaki dywan wybrać, pomocą może okazać się zasada mówiąca o doborze kolorów. Jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, ciemne- zdecydowanie je zmniejszają. Jeśli więc metraż jest niewielki, wybieraj raczej dywany jasne. Ciemne kolory z pewnością będą przytłaczające. Wybór dywanu do sypialni nie jest łatwy, ale warto się do niego przyłożyć, bo nagrodą jest przytulny, ciepły klimat, który będzie sprzyjał odpoczynkowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here