dywan w pokoju dziecka
fot.Pixabay.com

Dziecięcy pokój rządzi się swoimi prawami. Salon czy sypialnię urządzamy zazwyczaj raczej w stonowanych barwach, jednak w pokoju dziecka często królują żywe kolory. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką radość dziecinnego życia wprowadzić także za pomocą dywanu. Jaki dywan sprawdzi się w pokoju dziecka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

dywan w pokoju dziecka
fot.Pixabay.com

Zastanawiając się, jaki dywan kupić do dziecięcego pokoju, bardzo często bierzemy pod uwagę przede wszystkim kolorystykę czy dominujący motyw. Jasne, to bardzo ważne kryteria, ale zdecydowanie ważniejsze jest bezpieczeństwo malucha. W zależności od wieku dziecka, spędza ono na dywanie mnóstwo czasu. Dziecko, które nie potrafi jeszcze chodzić oraz dziecko, które właśnie stawia swoje pierwsze kroki, dywan traktuje przede wszystkim jako miejsce do zabawy. W tym przypadku konieczne jest więc zastosowanie dywanu takiego, który będzie łatwy do utrzymania w czystości. Nie warto stawiać na dywany o wysokim runie, które dość trudno się odkurza, bo pomiędzy włosiem takiego dywanu będzie gromadził się kurz i inne zanieczyszczenia. Taki dywan doskonale nadaje się jako dywan do sypialni, ale z pewnością nie jako dywan do pokoju dziecięco.

Oprócz surowca, z jakiego wykonany jest dywan, równie istotne jest jego odpowiednie przymocowanie do podłogi. Dywan nie może się przesuwać, bo jeżeli nie będzie dobrze przytwierdzony, może spowodować poślizgnięcie się dziecka podczas zabawy i groźny wypadek. Aby dywan był stabilnie przymocowany do podłogi, najlepiej jest zastosować matę antypoślizgową, którą umieszcza się bezpośrednio pod dywanem.

Kolorystyka ma znaczenie

Wybierając kolory dywanu do pokoju dziecka, pamiętaj o tym, że dywan w dziecięcym pokoju nie jest tym samym, co w salonie czy w sypialni. W naszych wnętrzach najczęściej dbamy o zgodność z aktualną modą i trendami. Chcemy, by kolory idealnie do siebie pasowały, a na przypadkowe elementy nie ma tutaj miejsca. W pokoju dziecka reguły nie istnieją. Jasne, możesz stworzyć stonowany pokój, w którym umieścisz wszystkie dziecięce zabawki. Nie będzie to jednak wnętrze do końca zgodne z naturą dziecka.

Dywan w pokoju dziecięcym powinien nawiązywać swoim motywem i kolorystyką do upodobań dziecka. Jeżeli dziecko lubi np. jakąś bajkę, z pewnością będzie zachwycone dywanem z jego ulubionymi postaciami. Jeżeli natomiast chłopiec uwielbia zabawy samochodzikami, doskonale odnajdzie się w pokoju z dywanem w formie siatki ulic, skrzyżowań i rond. Po takich ulicach dziecko może jeździć małymi resorkami, mając przy okazji pierwszą styczność ze znakami drogowymi. Dywany, jak widać, mogą pełnić funkcję zarówno wizualną i estetyczną, jak i edukacyjną.

Jaki materiał wybrać?

klocki na dywanie
fot.Pixabay.com

Jeżeli dziecko jest alergikiem, konieczne będzie zastosowanie dywanu sztucznego, który nie zawiera w swoim składzie szkodliwych alergenów. Jeśli natomiast maluch nie ma alergii, można pokusić się o dywan wełniany. Doskonale będzie on izolował od zimna i dźwięków, pozwoli więc na stworzenie prawdziwego raju na ziemi. Wełna ma tak doskonałe właściwości, że jej zastosowanie będzie najlepszym, co możesz zrobić. Sprawdza się jako dywan do salonu, do sypialni, a nawet do dziecięcych pokojów. Ma właściwości regulacji wody, a konkretnie wilgotności otoczenia. Jeżeli wokół robi się zbyt mokro, dywan wełniany pochłonie nadmiar wilgoci, by oddać ją do otoczenia wtedy, gdy stanie się zbyt sucho. Ponadto, wełna jest materiałem niezwykle trwałym i wytrzymałym, nie nadaje się do pokoju alergików.

Trudny wybór

Jak widać, wybór dywanu do pokoju dziecka nie jest wcale łatwy. Najłatwiej i najrozsądniej jest zapytać o zdanie dziecko, jeśli oczywiście jest ono na tym etapie rozwoju, że może wyrazić swoje żale.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here