niemowlę
fot.Pixabay.com

Wyprawka niemowlęca to nie tylko butelka czy pieluszki, ale także cały szereg kosmetyków do pielęgnacji delikatnego ciała maluszka. Jakie kosmetyki są potrzebne dziecku?

Zadbaj o bezpieczeństwo

dziecko pije mleko z butelki
fot.Pixabay.com

Kosmetyki dla dziecka muszą być stworzone specjalnie dla nich, muszą spełniać wymagania i posiadać wszelkie możliwe atesty. Tylko wtedy masz pewność, że kosmetyk nie zaszkodzi maluszkowi. Kupując krem do twarzy dla siebie, nie zastanawiasz się aż tak mocno nad jego składem. Kosmetyki dla dziecka natomiast mają ściśle określony skład, który powinien być zachowany.

Przede wszystkim, istnieje cała lista składników, których kosmetyki przeznaczone dla noworodków absolutnie nie miały w swojej wyprawce. Chodzi tutaj o SLS, SLES, czyli środki czyszczące, które są szkodliwe dla skóry dziecka. Naruszają one naturalną barierę ochronną skóry, a w przypadku dziecka może to okazać się niebezpieczne. Dziecięce kosmetyki nie powinny zawierać w sobie także PEG i PPG, czyli glikoli polietylenowych i polipropylenowych. Te składniki także są szkodliwe dla delikatnej skóry dziecka.

Substancji, które nie są mile widziane w kosmetykach dla noworodka jest całe mnóstwo. Istnieje wiele związków chemicznych, które mogą wywoływać podrażnienia czy nawet silne reakcje alergiczne. Zanim więc zaczniesz kompletować zestaw kosmetyków do wyprawki, najpierw dokładnie przeanalizuj ich skład. Najlepiej zapamiętaj jedną prostą zasadę- im krótszy skład, tym lepiej.

Jakie kosmetyki dla niemowlęcia będą przydatne?

Niemowlę wymaga specjalnych kosmetyków, które będą w pełni bezpieczne dla jego delikatnej skóry. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim, warto zadbać o to, by w wyprawce malucha znalazły się łagodne środki do mycia ciała. Warto sprawdzić, czy w składzie płynu znajduje się jakikolwiek środek o działaniu natłuszczającym. Jeżeli tak, nie ma już potrzeby stosowania kremów nawilżających. Płyn do mycia ciałka dziecka powinien być łagodny i nie powinien wywoływać pieczenia nawet, jeżeli w jakiś sposób dostanie się do oczu.

Kolejnym istotnym kosmetykiem, jaki powinien znaleźć się w dziecięcej wyprawce jest krem na odparzenia. Odparzenie może zdarzyć się każdemu i wcale nie musi oznaczać zaniedbania przez rodzica. Wystarczy tylko delikatna skóra i jej podrażnienie i już odparzenie gotowe. Jeżeli nie wiesz, jaki krem na odparzenia kupić lub akurat teraz nie masz żadnego pod ręką, pamiętaj o tym, że naturalnym sposobem na przeciwdziałanie odparzeniom jest mąka ziemniaczana.

Twarz pod ochroną

Twarz dziecka jest bardzo delikatna, wymaga więc specjalnej ochrony. Nieodzownym kosmetykiem w dziecięcej wyprawce jest krem do twarzy. Stosuje się go zarówno w lecie, gdy buzia dziecka może być narażone na działanie promieni słonecznych, jak i w zimie, gdy panuje mróz. Krem do twarzy powinien być delikatny, o maksymalnie naturalnym składzie. Tylko taki kosmetyk zapewni bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek podrażnień.

Odpowiednie nawilżenie

Po każdej kąpieli, skóra malucha powinna zostać nawilżona. Służy temu oliwka. Jest to najbezpieczniejszy sposób na nawilżenie skóry dziecka. Warto wiedzieć, że zaraz po urodzeniu przez pierwsze kilka miesięcy skóra dziecka jest bardzo wysuszona, nawilżanie jest więc absolutnie koniecznie. Oliwka jest o wiele bezpieczniejsza od kremów czy balsamów, bo nie zawiera mocnych substancji zapachowych, ma prosty skład i nie powoduje uczuleń.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

misiu i butelka dla dziecka
fot.Pixabay.com

Mówiąc o kosmetykach, nie sposób nie wspomnieć także o nawilżanych chusteczkach. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne, bo takie chusteczki mogą być stosowane właściwie do wszystkiego. Wygodnie jest wybierać nimi rączki dziecka czy buzię po jedzeniu. Przydają się także podczas wymiany pieluszki. Decydując się na zakup kosmetyków dla niemowlęcia, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu składu kosmetyku, bo zdrowia Twojego maleństwa leży w Twoich rękach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here