dywan w salonie
fot.Pixabay.com

Dywan jest tym elementem wyposażenia, bez którego nie wyobrażamy sobie przytulnego domu. Dywany jeszcze kilka lat temu stosowane były absolutnie w każdym domu. Dzisiaj panuje co prawda trend na brak dywanu, zwolenników jednak wciąż nie brakuje. Jaki dywan kupić do wnętrza i przede wszystkim, czy w ogóle warto?

Dlaczego warto mieć w domu dywan?

dywan
fot.Pixabay.com

Dywan jest pewnym dopełnieniem wnętrza. Stanowi taką kropkę nad i, element wykańczający całą aranżację. Pełni jednak funkcję nie tylko dekoracyjną i estetyczną, ale także użytkową. Po co Ci dywan? A no choćby po to, by tuż po wstaniu z łóżka nie stąpać bosą stopą po zimnej i nieprzyjemnej podłodze. Dywan przyda się, by ocieplić wnętrze, uczynić je naprawdę cieplejszym i przede wszystkim, bardzo przytulnym.

Wiele osób stosuje dywan jako oddzielenie kilku stref w pokoju. Taką sytuację mogą napotkać np. właściciele domów z salonami o ogromnych rozmiarach, połączonymi np. z kuchnią. Jeżeli marzysz, by w jednym salonie znaleźć miejsce na pracę, odpoczynek czy inne czynności, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kilku dywanów, które oddzielą te strefy od siebie.

Dywan jest elementem nieodzownym także w pokoju malucha, który spędza na nim całe miesiące. Jeżeli nie masz alergii Ty ani Twoje dzieci i rodzina, z pewnością nie pożałujesz tego, że na podłodze zagości piękny, puszysty dywan.

Dywan do różnych wnętrz

Dywany produkowane są z przeróżnych materiałów, stąd też ich zastosowanie w różnych miejscach. Zupełnie inny dywan zastosujemy w sypialni, jeszcze inny w salonie. Przyjrzyjmy się teraz kilku radom, które mówią, jaki dywan sprawdzi się we wnętrzu?

Dywan do sypialni

dywan w sypialni
fot.Pixabay.com

Dywan w sypialni jest elementem, który zazwyczaj wybieramy z ogromnymi wątpliwościami. Chcemy, by był przytulny dla stóp, miły w dotyku. Zależy nam na tym, by był puszysty i miękki. Takim dywanem jest np. dywan typu shaggy, zwany popularnie włochaczem. Dywan tego typu doskonale wypada w sypialni, gdzie nie przebywamy zbyt długo i nie ma zbyt dużego ryzyka zniszczenia takiego dywanu. Włochacze cechują się wysokim runem, które odpowiada za ich jedwabistą miękkość i gładkość. Dywany typu shaggy rzadko są używane do salonów, jednak często stanowią wymarzony dywan do sypialni.

Dywan do salonu

W salonie bardzo dużo się dzieje. Tutaj przyjmujemy gości, przygotowujemy przyjęcia, a także spędzamy czas na co dzień. Co to oznacza? Chodzi o to, że dywany w salonie bardzo łatwo mogą ulec zabrudzeniu. Z tego względu najczęściej idealne dywany do salonu cechują się raczej niskim runem, spomiędzy którego najłatwiej jest wytrzepać zanieczyszczenia. To sprawia, że utrzymanie takiego dywanu w czystości jest o wiele prostsze i mniej problematyczne niż np. w przypadku dywanu typu shaggy.

Dywan do dziecięcego pokoju

Najważniejsze w przypadku dywanu do pokoju dziecięcego jest bezpieczeństwo malucha.

Trudno się dziwić. Przesuwający się po podłodze dywan grozi upadkiem. Ponadto, dywan musi być nie tylko przymocowany stabilnie do pokoju, ale także łatwy do utrzymania w czystości. Nie wyobrażasz sobie chyba sytuacji, w której maluch bawi się na brudnym, nieświeżym dywanie. Wybierając dywan do pokoju dziecka, postaw więc na niskie runo, pomiędzy które nie będzie nabijał się brud. Pamiętaj o odpowiednim przymocowaniu do podłogi, by nie było ryzyka przesunięcia się i poślizgnięcia dziecka.

Co z kolorem?

Kolorystyka dywanów to temat rzeka. Obecnie dostępne są niemal wszelkie wersje kolorystyczne, jakie tylko jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Wybór nie jest łatwy, jednak istnieją pewne zasady, które mają ułatwić nam wybór. Jedną z nich jest ta mówiąca o tym, że niewskazane jest używanie ciemnych kolorów na niewielkich powierzchniach. Jeżeli więc szukasz dywanu do małego salonu, daruj sobie raczej ciemne kolory. Jasny dywan doskonale powiększy wnętrze, choć oczywiście jest to jedynie złudzenie. Jasne kolory dodadzą wnętrzu świeżości i nowości, będą więc doskonałą ozdobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here