dywan w salonie
fot.Pixabay.com

Alergie są coraz bardziej powszechne. Trudno jest powiedzieć, skąd się biorą, ale bez wątpienia potrafią uprzykrzyć życie na wielu płaszczyznach. Również w kwestii doboru odpowiedniego dywanu alergicy mają spory problem. Jaki dywan powinni wybrać? A może w ogóle z niego zrezygnować?

Czy dywan wywołuje alergie?

fot.Pixabay.com

Jeżeli zastanawiasz się, jaki dywan wybrać, w pierwszej kolejności zapamiętaj, że dywan sam w sobie nie wywołuje alergii. Alergie wywołuje kurz i roztocza. To one powodują nieprzyjemne dolegliwości. Dywan- to prawda- pochłania kurz, jednak tak naprawdę to od nas zależy, czy pozwolimy się gromadzić, czy nie. Warto pamiętać o tym, że regularne czyszczenie dywanu nie zajmuje dużo czasu, a jest naprawdę korzystne i to nie tylko dla alergików.

Alergeny, jeżeli zostaną pochłonięte przez włosie dywanu, nie będą unosić się w powietrzu, więc nie będą wdychane. Znacznie bardziej niebezpieczną sytuacją jest ta, gdy na podłodze nie ma żadnego dywanu i kurz nie jest wchłaniany. Wówczas fruwa on w powietrzu i wraz z wdychanym powietrzem, trafia do naszych płuc. Nie jest więc prawdą, że alergicy powinni odpuścić sobie posiadanie dywanu. Pozostaje jedynie wątpliwość, jaki dywan wybrać?

Idealny dywan dla alergika

Alergicy powinni darować sobie dywany o bardzo wysokim runie. Z pewnością one będą bardziej problematyczne od dywanów z niskim włosiem. Ponadto, niewskazane jest także kupowanie dywanów wełnianych. Nawet, jeżeli alergia nie dotyczy konkretnie wełny, dywany wykonane z tego materiału są grube i ciężkie, a więc pochłaniają o wiele więcej kurzu i roztoczy. Nie warto również wybierać puszystych włochaczy, które wymagają znacznie więcej pielęgnacji, a kurz bardzo szybko wnika pomiędzy jego włosie.

Zdecydowanie najlepszym wyborem wydają się dywany syntetyczne, szczególnie te polipropylenowe. Sztuczne włókna takiego dywanu nie przyciągają kurzu. Nie zawierają także w swoim składzie celulozy ani białka, a to z kolei ma niebagatelne znaczenie w zapobieganiu namnażaniu się bakterii i alergenów.

Jak dbać o dywan?

dywan pod sofą
fot.Pixabay.com

Alergicy powinni wyjątkowo sumiennie podchodzić do tematu pielęgnacji i utrzymania dywanu w czystości. Najważniejsze jest w tym przypadku częste i dokładne odkurzanie takiego dywanu. Jeżeli dywan nie zostanie poddany gruntownemu odkurzaniu, pomiędzy jego włosiem z pewnością będą namnażać się bakterie. Oprócz odkurzania, bardzo dobrą praktyką jest wytrzepywanie dywanu. Zabieg ten pozwala na usunięcie zalegających pomiędzy włosiem dywanu resztek zanieczyszczeń, drobinek kurzu, piasku itp. Jeżeli dywan będzie utrzymywany w czystości, z pewnością nie wywoła żadnych przykrych dolegliwości. Najbezpieczniejszym dla alergika sposobem czyszczenia dywanu do sypialni czy salonu jest możliwość poddawania go czyszczeniu parowemu lub ekstrakcyjnemu. Wówczas będziemy mieć pewność, że dywan jest idealnie czysty, a pomiędzy jego włosiem nie zalega nic, co mogłoby nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

Czy warto w ogóle kupować dywan?

Jak widać, posiadanie dywanu to nie tylko wspaniały komfort, przyjemne doznania i przytulny klimat wnętrza, ale także obowiązek. Dywan niepielęgnowany i nieczyszczony przez dłuższy czas traci swój blask. Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest sumienność i solidność w działaniu. Nasuwa się więc pytanie, czy w ogóle warto dodawać sobie pracy i kupować dywan, skoro jest z nim tyle roboty? Odpowiedź jest twierdząca. Dywan stanowi pewne dopełnienie każdej aranżacji. Za jego pomocą bardzo szybko odmienisz wnętrze, dodając mu nowego blasku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić dywan również na zasadzie kontrastu, jeżeli to właśnie taki efekt chcesz osiągnąć. Wszystkie chwyty są dozwolone, jednak nie ulega wątpliwości, że dywan we wnętrzu jest elementem nieodzownym, i każdy, również alergik, powinien znaleźć dywan odpowiedni do swojego wnętrza.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki dywan kupić?
Następny artykułJaki dywan do sypialni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here