Wiele młodych ludzi, którzy zaczynają swoje dorosłe życie, podejmuje decyzję o zakupie własnego domu jednorodzinnego. Zakup nieruchomości to zawsze ogromna inwestycja, jednak koszty, jakie młodzi ludzie muszą ponosić za wynajem mieszkania są naprawdę ogromne. Często okazuje się, że suma raty za wynajem równa jest kwocie raty kredytowej. Nie ma więc złudzeń, że zakup domu jednorodzinnego czasem po prostu bardziej się opłaca. Jeżeli mówimy o kupnie gotowego domu, a nie o jego budowie od podstaw, mamy do wyboru dwie możliwości- zakup domu od dewelopera bądź zakup domu z rynku wtórnego. Która opcja jest lepszym rozwiązaniem?
Rynek wtórny- czym jest?
Rynek wtórny to nazwa na domy lub mieszkania, które były wcześniej użytkowane, a teraz są wystawione do sprzedaży. Mówiąc inaczej, kupując dom z rynku wtórnego, stajesz się kolejnym właścicielem danej nieruchomości. Domy są wykończone, gotowe do zamieszkania. Musisz jednak liczyć się z gustem poprzednich właścicieli i zaakceptować ich aranżacje, chyba, że przewidujesz generalny remont i zmianę wystroju. Wiele młodych ludzi decyduje się na takie rozwiązanie, bo jest to mniej czasochłonne od budowy domu od zera.
Rynek pierwotny, czyli domy od dewelopera
Jak łatwo się domyślić, rynek pierwotny to przeciwieństwo rynku wtórnego. Nieruchomości z rynku pierwotnego nie były nigdy wcześniej zamieszkane, są świeżo wybudowane, zazwyczaj stworzone „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania. Sam zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się z mniejszą ilością formalności. Trzeba jednak pamiętać przede wszystkim o sprawdzeniu wiarygodności dewelopera, by transakcja była w pełni bezpieczna.
Zalety kupna domu z rynku wtórnego
Kupując dom z rynku wtórnego, nie podejmujesz ryzyka związanego z upadłością dewelopera. Nie musisz oczekiwać na zakończenie inwestycji, a dom widzisz w całej okazałości w chwili zakupu. Niestety, brak tego ryzyka nie wyklucza innych. Każdy, kto decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, musi liczyć się z ryzykiem przeszacowanej wartości domu. Może okazać się, że nieruchomość wymaga włożenia sporej sumy pieniędzy w remont. Może się także okazać, że okolica jest wyjątkowo uciążliwa i nieprzyjemna, a dom skrywa wiele przykrych niespodzianek. Zazwyczaj, domy z rynku wtórnego to nieruchomości, które mają już sporo lat, więc styl budownictwa jest nieco inny niż ten współczesny. Trzeba też zwrócić uwagę na to, co w takim domu chcemy zmienić i oszacować koszty tych zmian.
Zaletą kupna domu na rynku wtórnym jest fakt, że jeżeli dom zachowany jest w dobrym stanie, można właściwie mieszkać w nim tuż po dokończonej transakcji kupna.
Zalety i wady kupna domu od dewelopera
W przypadku kupna domu od dewelopera, mamy do czynienia albo z nowo wybudowaną nieruchomością, która oddawana jest do użytku i jest wykończona „pod klucz”, albo z inwestycją, która dopiero się zaczęła, ale już poszukuje się jej klienta. W drugim przypadku trzeba liczyć się z tym, że termin inwestycji może się przeciągać. Poza tym, zawsze istnieje ryzyko upadłości dewelopera, a efekt finalny nie zawsze będzie nam odpowiadał- do momentu zakończenia inwestycji bazuje się właściwie tylko na wizualizacjach komputerowych. Zaletą niewątpliwie jest z kolei nowe budownictwo, nowoczesne rozwiązania, których próżno szukać w kilkunasto- czy nawet kilkudziesięcioletnich domach z rynku wtórnego.
O czym należy pamiętać?
Bez względu na to, czy kupujesz dom z rynku pierwotnego czy wtórnego, zawsze pamiętaj o tym, by kierować się rozsądkiem, a nie emocjami i chwilą. Jasne, że kupno własnej nieruchomości jest niesamowicie emocjonujące, jednak jest to na tyle poważna inwestycja, że lepiej dobrze ją przemyśleć. Trzeba przede wszystkim sprawdzić całą dokumentacją, wszystkie pozwolenia, akty notarialne i wszystkie inne dokumenty, które są istotne przy nabyciu nieruchomości. To ważne, by uniknąć późniejszych problemów. Najważniejszą zasadą jest jednak zdrowy rozsądek i kierowanie się nim na każdym etapie inwestycji.