zakup domu, klucz włożony w drzwi, zakup nieruchomości
fot.Pixabay.com

Kupno nieruchomości to ogromna inwestycja. Bez względu na to, czy będzie to dom czy mieszkanie, zakup zawsze wiąże się z ogromnym wydatkiem. Często, by móc pokryć koszty zakupu, decydujemy się na zaciągnięcie horrendalnych kredytów hipotecznych, które spłaca się później przez całe życie. Jak kupić nieruchomość, by nie żałować?

O czym pamiętać przy zakupie nieruchomości?

nieruchomość, dom jednorodzinny
fot.Pixabay.com

Istnieje tak wiele kwestii, które należy dobrze przemyśleć i sprawdzić przy zakupie nieruchomości, że nie sposób ich wszystkich tutaj wymienić. Zajmijmy się jednak tymi najbardziej powszechnymi, najbardziej podstawowymi. Bez względu na to, czy kupujesz dom jednorodzinny czy mieszkanie, zawsze powinieneś sięgnąć po radę kogoś doświadczonego. Zakup nieruchomości pod wpływem emocji nigdy nie jest dobrym pomysłem.  Lepiej przemyśleć wszystko kilka razy niż żałować przez resztę życia.

Zakup domu jednorodzinnego- o czym pamiętać?

Kupując dom jednorodzinny, należy pamiętać o wielu kwestiach, które różnią się od siebie ze względu na to, czy jest to dom od dewelopera czy może jest to dom z rynku wtórnego. Jeżeli mówimy o domu w stanie deweloperskim, zazwyczaj bierzemy pod uwagę o wiele większe koszty niż w przypadku domu z rynku wtórnego. Czym cechuje się dom w stanie deweloperskim? Przede wszystkim, jest to dom nowy, nowo wybudowany. Nie jest wykończony pod klucz, co znaczy, że są w nim wykonane posadzki, jest doprowadzona instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna, sufity i ściany są otynkowane. Dom nie jest jednak wykończony i to zadanie należy już do nabywcy. Ma to dużo plusów, bo stan deweloperski daje ogromne możliwości aranżacyjne nabywcy. Decydując się na zakup takiego domu, trzeba wziąć pod uwagę koszty, jakie będą konieczne do poniesienia, by dom nadawał się do użytku.

Kupując dom w stanie surowym, trzeba sprawdzić wszystkie przyłącza, skontrolować jakość wykończeń. Oczywiście, do takich zadań należy zatrudnić specjalistę w tym temacie, bo tylko wtedy mamy pewność, że rzeczywiście dowiemy się prawdy. Zaletą kupna domu w stanie deweloperskim jest z jednej strony brak formalności związanych z załatwień potrzebnych pozwoleń, jak w przypadku budowy od zera, a z drugiej strony możliwość aranżacji i dopasowania domu pod siebie.

Jeżeli natomiast masz na oku dom z rynku wtórnego, musisz być czujny. Takie domy to domy używane, które są sprzedawane po poprzednich właścicielach. Można zrobić ogromny błąd kupując dom z zewnątrz piękny i sprawiający wrażenie idealnego, a w środku pełen przykrych niespodzianek. Zatrudnienie specjalisty i sprawdzenia domu pod kątem szczelności, instalacji, wylewek i właściwie wszystkiego jest więc absolutnie nieodzowne.

Zakup mieszkania- o czym pamiętać?

nieruchomość, dom jednorodzinny
fot.Pixabay.com

Zakup mieszkania właściwie niewiele różni się od zakupu domu. Tutaj również możemy mieć do czynienia z rynkiem wtórnym lub pierwotnym. W przypadku mieszkania jednak warto zawsze zwrócić uwagę na najbliższe sąsiedztwo. O ile wydawać to się może mało ważne, w dłuższej perspektywie nieprzyjemne sąsiedztwo naprawdę potrafi uprzykrzyć życie.

Ogólne rady dla kupujących nieruchomość

Zawsze, zanim jeszcze obejrzysz jakąś nieruchomość, określ dokładnie swój budżet. Łatwo jest o popełnienie błędu w emocjach i podekscytowaniu. Określ, ile pieniędzy możesz wydać i trzymaj się tych założeń. Poza tym, niesamowicie ważne jest sprawdzenie statusu prawnego danej nieruchomości. Upewnij się, że ta nieruchomość jest spłacona, że nie interesuje się nią komornik. Sprawdź wszystkich właścicieli i ich prawa do tej nieruchomości. Skorzystaj z usług rzeczoznawcy, by dokładnie przeanalizował wszystkie dokumenty związane z działką, podziałami i wieloma innymi kwestiami, które są bardzo skomplikowane dla przeciętnego nabywcy nieruchomości. Bardzo łatwo jest popełnić błąd, trzeba więc uważać, bo zakup nieruchomości to decyzja zazwyczaj na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here