Zakup mieszkania jest spełnieniem marzeń większości młodych ludzi. Szczególnie początkowo cały proces zakupu wydaje się jednak niezwykle skomplikowany. Tak łatwo jest o pomyłkę! O czym należy pamiętać, decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym?
Czym jest rynek wtórny?
Zarówno mieszkanie, jak i dom jednorodzinny, a więc każdą nieruchomość można zakupić na rynku pierwotnym bądź wtórnym. O co chodzi w tym podziale? To proste. Rynek pierwotny oferuje zakup nieruchomości z tzw. pierwszej ręki, czyli od inwestora czy dewelopera. Potencjalny nabywca będzie pierwszym właścicielem danej nieruchomości. Przeciwieństwem jest zakup domu czy mieszkania na rynku wtórnym. Chodzi tu o zakup „z drugiej ręki” czyli od poprzedniego właściciela. Bardzo często decydujemy się na zakup domu bądź mieszkania z rynku wtórnego, bo są nieruchomości wykończone, często bez wkładu własnego. Jest to więc możliwość dość atrakcyjna i ekonomiczna.
Rynek pierwotny czy wtórny- co wybrać?
Kupując mieszkanie, wiele osób zastanawia się, czy lepiej będzie poszukać nieruchomości w stanie deweloperskim czy może jednak na rynku wtórnym. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy w dużej mierze od zasobności portfela. Jasne jest, że dom wykończony pod klucz jest opcją wygodniejszą, bo nie wymaga już wkładu własnego. Często jest też tańsza niż w przypadku domów czy mieszkań od dewelopera. W drugim przypadku mamy do czynienia z nowym budownictwem, które jest kosztowne. Na rynku wtórnym można znaleźć starsze nieruchomości, które zostały wyremontowane i przystosowane do życia. Nie można więc powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, bo zależy to od wielu czynników. Warto jedynie podkreślić, że kupując nieruchomość od dewelopera, mamy możliwość większych zmian aranżacyjnych- wykończenie należy do nas. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym, wszystko jest już gotowe, niekoniecznie zgodnie z naszym gustem. Nie jest to oczywiście problemem, bo zawsze można rozpocząć remont i wprowadzić własne zmiany, to jednak wygeneruje kolejne, niemałe zresztą koszty.
O czym pamiętać, kupując mieszkanie na rynku wtórnym?
W pierwszej kolejności, określ jasno swój budżet. Nie pozwól sobie na odstępstwa od niego. Jeśli budżet zostanie określony, zawęzisz obszar poszukiwań, więc szybciej uda Ci się znaleźć wymarzone gniazdko. Poza tym, koniecznie skonsultuj się z doradcą finansowym. Nie podejmuj samodzielnie tak poważnych decyzji, chyba że jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Pamiętaj o tym, że cena mieszkania to nie jedyne koszty, jakie poniesiesz. Zakup każdej nieruchomości wiąże się z opłatami sądowymi, opłaceniem podatku od wzbogacenia. Im wartość nieruchomości jest wyższa, tym wyższy będzie od niej podatek. Dlatego tak ważne jest, by zostawić sobie pewien margines finansowy.
Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, zwróć uwagę nie tylko na jego wnętrze, ale także na dostęp do piwnicy czy garażu. Są to detale, o których często się nie myśli, a które mają ogromne znaczenie dla komfortu życia. Zawsze staraj się oglądać mieszkanie w dobrym, dziennym świetle. Oglądanie mieszkania, gdy jest ciemno lub gdy zapada zmrok nie jest dobrym pomysłem, bo mogą nam umknąć drobne szczegóły i niedoskonałości.
Jeżeli nawet zdecydujesz, że to konkretne mieszkanie jest spełnieniem Twoich marzeń, nie daj się ponieść emocjom. Najpierw skontroluj dokładnie stan prawny nieruchomości. Sprawdź akt notarialny, wszelkie członkowskie przydziały ze spółdzielni. Niesamowicie ważne jest sprawdzenie księgi wieczystej, by upewnić się, że mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Ważne jest też upewnienie się, czy nie ma zaległości w płaceniu czynszu- w przypadku zakupu mieszkania z takimi zaległościami, wszystkie długi przechodzą na nowego nabywcę. Dopilnuj, by wszyscy mieszkańcy mieszkania zostali z niego wymeldowani. Dopiero wówczas spokojnie możesz podpisać akt notarialny i cieszyć się z zakupu swojego wymarzonego gniazdka.