Złuszczanie starego naskórka jest niezwykle ważne dla pięknego i młodego wyglądu. Kosmetykiem, który najchętniej stosujemy do tego zabiegu są peelingi. Jaki peeling wybrać, by spełnił on swoje zadanie?
Dlaczego stosowanie peelingu jest korzystne dla skóry?
Peeling jest zabiegiem, który z powodzeniem możesz wykonać we własnym domu. Ba! Możesz nawet samodzielnie go przygotować. Celem takiego zabiegu jest złuszczenie z powierzchni skóry martwego naskórka. Oprócz tej funkcji, peeling ma jeszcze inne zadania. Jest nim oczyszczenie porów skóry, a także dogłębne oczyszczenie i zmiękczenie skóry. To wszystko sprawia, że skóra wygląda młodziej, jest zdrowsza, a jej koloryt staje się wyrównany. Peeling pozwala na poprawę mikrokrążenia i dotlenie skóry, ujędrniając ją. To ważne, bo skóra twarzy jest narażona na zanieczyszczenia i zatkanie porów każdego dnia. Warunkiem skuteczności peelingu do twarzy, podobnie zresztą jak kosmetyku na cellulit czy każdego innego jest systematyczność. Żaden kosmetyk nie zadziała, jeżeli nie będzie regularnie i systematycznie stosowany.
Kto może korzystać z peelingu?
Peeling sam w sobie jest dostępny dla każdego. Każdy z nas powinien złuszczać martwy naskórek ze skóry twarzy. Ważna jest jednak struktura takiego peelingu. Podobnie, jak np. krem do twarzy, peeling musi być dostosowany do rodzaju skóry i cery. Wiele osób decyduje się na peelingi ziarniste, zwane także peelingami mechanicznymi lub skrubami. Ten rodzaj peelingu najlepiej sprawdzi się w przypadku osób bez problemów ze skórą. Jeżeli masz skłonności do zaczerwienień, postaw raczej na delikatny peeling enzymatyczny czy peeling typu peel-off. Ważne jest także, by peeling wykonywać nie częściej niż dwa-trzy razy w ciągu tygodnia. Częstsze stosowanie może prowadzić do zaczerwienień i podrażnień.
Peeling gruboziarnisty- zabieg dla każdego?
Nie każdy może pozwolić sobie na peeling gruboziarnisty. Jego nazwa pochodzi od struktury kosmetyku- w peelingu znajdują się drobinki ścieralne o różnej grubości. Działa on jak papier ścierny, ścierając wszelkie fragmenty martwego naskórka. Co ważne, peeling gruboziarnisty w żaden sposób nie wnika w głębsze warstwy skóry, jest więc w pełni bezpieczny. Drobinkami ściernymi mogą być np. pestki malin, brzoskwiń, łupiny orzechów, a także cukier czy sól.
Peeling enzymatyczny- dla kogo?
Peeling enzymatyczny jest jednym z rodzajów peelingu, cieszącym się coraz większą popularnością. Jest to jeden z najdelikatniejszych sposobów na złuszczenie martwego naskórka. Polecany jest osobom, które mają skórę wrażliwą, naczyniową, skłonną do zaczerwienień, podrażnień. Z peelingu tego rodzaju mogą korzystać także osoby zmagające się z problemem trądziku. Powinien być przeprowadzany raz w tygodniu. Kosmetyki do peelingu enzymatycznego można zakupić w aptece, a sam zabieg z łatwością można przeprowadzić samodzielnie w domu. Kosmetyki do peelingu enzymatycznego zawierają w swoim składzie najczęściej enzymy z owoców, czyli bromelainę z ananasa i papainę z papai. Pod wpływem kontaktu z wodą, substancje te aktywują się, usuwając stary naskórek. Wspomagaczem tych substancji w kosmetykach bywa także kwas mlekowy.
Kiedy wykonywać peeling?
Peeling powinno się wykonywać jeden lub dwa razy w ciągu tygodnia. Nie ma tutaj żadnych specjalnych wymogów- powinien wykonywać go każdy z nas. Jeżeli jednak zauważysz na swojej skórze łuszczącą się skórę, która wygląda bardzo nieestetycznie, już wiesz, że peeling jest nieodzowny. Zazwyczaj wykonuje się go podczas kąpieli. Jeżeli mówimy o peelingu całego ciała, a nie tylko twarzy, pamiętaj o jego przeprowadzeniu przed opalaniem. Pozwala to na przedłużenie widocznego efektu opalenizny. Peeling przeprowadza się szybko i bezproblemowo, cały zabieg trwa około kilkunastu minut i jest zupełnie bezinwazyjny. Kosmetyki dostępne w drogeriach czy aptekach oprócz wspaniałego działania, mają także przyjemny zapach i konsystencję, co sprawia, że zabieg peelingu będzie prawdziwą przyjemnością dla każdego.