Każda współczesna kobieta zdaje sobie już sprawę, że sekretem zachowania młodego wyglądu jest odpowiednia i regularna pielęgnacja skóry. Jedną z najistotniejszych czynności w dziedzinie prawidłowego dbania o wygląd jest regularne oczyszczanie twarzy, szyi i dekoltu. Kluczowe jest, aby do tych czynności używać produktów dopasowanych do potrzeb cery, zawierających odpowiednie składniki aktywne, łagodzące, niedoskonałości i utrzymujące skórę w dobrej kondycji.
Sprawdzaj skład
Rynek kosmetyczny, przede wszystkim bardzo zróżnicowany cenowo, daje konsumentowi ogromny wybór kosmetyków do pielęgnacji. Kolorowe etykiety i bardzo przystępne ceny kuszą, dlatego chętnie po nie sięgamy, często nie zdając sobie sprawy, co może kryć się we wnętrzu danego produktu. Istotne jest, aby zawsze sprawdzić skład kosmetyku, który zamierzamy kupić.
Pielęgnacja skóry suchej
Kobiety, których skóra twarzy jest szara, pozbawiona blasku, a do tego łuszczy się i czerwieni po kontakcie z wodą, są posiadaczkami cery suchej, nieodpowiednia pielęgnacja tego typu może nawet prowadzić do zmiany w cerę wrażliwą. Aby odzyskać prawidłowy poziom nawilżenia i zdrowy wygląd skóry należy w kosmetykach szukać witaminy E, A, gliceryny, olejków roślinnych, alantoiny i pantenolu.
Pielęgnacja skóry naczynkowej
Zaczerwienione policzki niczym zawstydzona dziewczynka, z efektem tzw. pajączków to oznaka cery naczyniowej. Ta z kolei powinna być regularnie wspomagana preparatami, które w swoim składzie są bogate w witaminę K, oczar wirginijski, arnikę, kasztanowiec, rutynę czy kwas hialuronowy.
Pielęgnacja cery tłustej
Świecące czoło, tłusta warstwa na skórze po całym dniu, zaskórniki i wypryski świadczą natomiast o cerze tłustej. Złagodzić te dolegliwości pomoże kwas salicylowy, cynk, siarka, zielona herbata, aloes. W przypadku cery tłustej najważniejsza jest równowaga dziennego matowienia i nocnego nawilżania, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, którego zbyt niski poziom może dodatkowo zwiększyć wydzielanie sebum.
Pielęgnacja cery normalnej
Brak jakichkolwiek dolegliwości ze strony cery normalnej nie zwalnia z obowiązku pielęgnowania jej. Demakijaż lekkim mleczkiem lub płynem micelarnym oraz nawilżanie lekkim kremem powinny stanowić codzienny rytuał posiadaczek tej rzadko występującej cery.
Półki drogerii i sklepów kosmetycznych przepełnione są różnego rodzaju preparatami do demakijażu, mleczko, chusteczki, pianki, czy płyn micelarny.
Czym bezpiecznie zmywać makijaż?
Mleczko jest najdelikatniejszym kosmetykiem do demakijażu, idealnie sprawdza się do oczyszczania cer suchych, wrażliwych czy naczyniowych. Jeszcze lżejszą wersją mleczka są śmietanki, które nie pozostawiają uczucia tłustego filmu na powierzchni skóry.
Chusteczki nasączone są składnikami rozpuszczającymi makijaż i nawilżającymi, różne rodzaje pozwalają na dobranie odpowiednich dla rodzaju cery. Niestety minusem chusteczek jest szybkie wysychanie, a także prawdopodobieństwo podrażnienia przez zbyt mocne pocieranie skóry.
Pianki również oparte są na składnikach rozpuszczających, są świetne dla zwolenników dokładnego oczyszczania, jednak wymagają użycia wody, co nie jest pożądane przez cery suche.
Płyn micelarny jest najpopularniejszym preparatem do demakijażu. Bardzo skuteczny dzięki działaniu miceli, rozszerzony o składniki dopasowane do cery może być równie skuteczny co pianka, ale dużo delikatniejszy. Należy jednak rozsądnie dobrać swój płyn, w składzie unikać laurylosiarczanu, silnego detergentu, który zaburza równowagę kwasowo-zasadową skóry prowadząc do jej przesuszenia i uwrażliwienia. Bezwzględnie nie powinno się wybierać płynów, które w swoim składzie mają SLS, alkohol, sztuczne barwniki i nieokreślone substancje zapachowe ukryte pod nazwą „parfum”.
Podsumowując, pielęgnacja to utrzymywanie równowagi, jednym z jej podstaw jest prawidłowe pH skóry, czyli 5. Jeżeli preparat wykorzystywany do demakijażu zaburza wartość pH, należy bezpośrednio po nim przemyć twarz wacikiem nasączonym tonikiem dopasowanym do rodzaju cery.