Niewydolnosc krążenia to bardzo poważny stan, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Każda z osób po 50 roku życia powinna badać drożność swoich żył, zwłaszcza jeśli od lat pali papierosy lub ma podwyższony cholesterol. Można w ten sposób w porę zareagować i rozpuścić zalegające w żyłach złogi za pomocą środków farmakologicznych.
Czym jest niewydolność żylna?
Niewydolność żylna to proces, który objawia się zastojem w krążeniu żylnym kończyn dolnych. Proces ten jest efektem nieprawidłowości w pracy zastawek żylnych. Polega on na tym, że w żyłach dochodzi do tak zwanego przepływu wstecznego. Refluks żylny jest bezpośrednią przyczyną tworzenia się nieestetycznych żylaków.
Żylaki kończyn dolnych – kiedy reagować?
Wcześnie rozpoznany refluks żylny można wyleczyć stosując się do zaleceń lekarza. Żylaki kończyn dolnych, zwane potocznie pajączkami, są problemem wielu kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie. Aby zapobiec tworzeniu się żylaków, konieczne jest aby odpowiednio dopasowywać obuwie i dbać o komfort swoich nóg. Na proces powstawania niewydolności żylnej mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, noszenie zbyt obcisłej odzieży czy nałogowe palenie papierosów.
Jak leczyć żylaki?
W celu zbadania drożności żył kończyn dolnych, pacjent kierowany jest na badanie potocznie zwane doplerem. W przypadku odkrycia refluksu wstecznego, lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne, które polega na rozpuszczaniu podstałych w żyłach złogów. Wiele kobiet, których nogi pokrywają liczne pajączki, decyduje się na laserowy zabieg zamykania popękanych naczynek. Warto pamiętać, że przed zdecydowaniem się na kosmetyczny zabieg laserowy, należy skonsultować sprawę z lekarzem.
Niewydolnosc krążenia – kto jest w grupie ryzyka?
Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co prawda, pajączki częściej pokrywają damskie łydki, ale nie oznacza to, że panowie są poza grupą ryzyka. Każda osoba po 50 roku życia powinna profilaktycznie zgłosić się na badanie dopplerem, w celu wykluczenia ryzyka powstania niewydolności krążenia. Profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą walki z większością chorób naczyniowych.