smartwatch
fot.Pixabay.com

Smartwatche podbiły rynek, jako urządzenia wielofunkcyjne. Z jednej strony stanowią ciekawą funkcjonalność, z drugiej zaś są interesującym gadżetem, który urozmaica nasze codzienne korzystanie z nowoczesnych technologii. Jakie smartwatch warto kupić i na co należy zwrócić uwagę?

Czym jest smartwatch?

smartwatch
fot.Pixabay.com

Mówiąc najprościej, smartwatch jest inteligentnym zegarkiem. Od tradycyjnego zegarka różni się tym, że zamiast zwykłego cyferblatu, posiada elektroniczny wyświetlacz. Wyświetla on nie tylko aktualną godzinę, ale także mnóstwo innych informacji, zależnych od danej wersji smartwatcha. Na wyświetlaczu zobaczysz informacje o powiadomieniach ze swojego smartfona, m.in. o alarmach, smsach czy połączeniach. Poza tym, smartwatch nadaje się idealnie dla osoby aktywnej, bo może monitorować aktywność sportową i parametry ludzkiego organizmu, np. ciśnienie krwi czy puls.

Smartwatch- na czym polega jego działanie?

Smartwatch łączy się ze smart fonem przy użyciu technologii Bluetooth. Wybierając smartwatch, warto wybierać ten z wersją Bluetooth’a od 4.0 wzwyż, bo te modele zapewniają dłuższą pracę na pojedynczym ładowaniu. Warto pamiętać o tym, że nie każdy smartwatch będzie kompatybilny z każdym telefonem, jest to więc kwestia, którą trzeba skontrolować przed zakupem.

Jakie systemy są obsługiwane przez smartwatche?

smartwatch
fot.Pixabay.com

Smartwatch posiada swój własny wbudowany system. Najbardziej popularny jest Wear OS. Jest to jedna z wersji Androida, która została dopasowana do wymagań smartwatcha. System Android umożliwia łatwe rozszerzanie funkcjonalności dzięki możliwości pobierania aplikacji ze sklepu Google Play.

Innym systemem spotykanym w smartwatchach jest system Tizen, oparty na Linuxie. Ten system spotyka się w smartwatchach Samsung. Jest łatwy w obsłudze i niezwykle intuicyjny.

Systemem, który spotykany jest tylko w zegarkach marki Apple jest system Watch OS. Tego rodzaje smartwatche współpracują tylko ze smart fonami iPhone.

Niektóre wersje budżetowe smartfonów mają wbudowane autorskie systemy operacyjne, które jednak mają wiele niedociągnięć. Nie można za ich pośrednictwem pobierać aplikacji ze sklepu, więc ich funkcjonalność jest ograniczona.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartwatcha?

Smartwatche występują w różnych wersjach. Bardzo popularne są smartwatche dla sportowców, które oprócz podstawowych funkcji wyświetlania powiadomień ze smartfona, potrafią także mierzyć puls, tętno czy ciśnienie krwi. Takie smartwatche mają wbudowany krokomierz, mierzą więc przebyty w ciągu dnia dystans oraz ilość spalonych kalorii. Innym rodzajem inteligentnych zegarków są smartwatche dla kobiet, które mają wbudowane dodatkowe funkcje np. przypominania kobiecie o terminie „tych dni”. Smartwatche przydają się także dziecku, umożliwiając rodzicowi szybką analizę miejsca, w którym dziecko aktualnie się znajduje. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu systemowi GPS.

Czym różnią się smartwatche?

Przede wszystkim, główna różnica wynika z rozmiaru i kształtu wyświetlacza. Na rynku dostępne są zarówno inteligentne zegarki z okrągłym wyświetlaczem, jak i z wyświetlaczem prostokątnym. Im większa jest przekątna wyświetlacza, tym więcej baterii będzie on zużywał, a więc konieczne będzie częstsze ładowanie urządzenia. Wyświetlacze również występują w różnych rodzajach. Najczęściej spotyka się wyświetlacze LCD oraz OLED lub AMOLED. Takie wyświetlacze są wielokolorowe, zapewniają wysoką jakość wyświetlanych informacji. Takie wyświetlacze znamy ze smartfonów. Niektóre smartwatche posiadają wyświetlacz typu E Ink, stosowany w czytnikach e-booków. Jest to technologia elektronicznego papieru, zapewniająca wygodę odczytywania informacji nawet w pełnym słońcu, a do tego wysoka energooszczędność. Niestety, E Ink to wyświetlacze monochromatyczne.

Najpopularniejsze funkcje smartwatcha

Zdecydowanie najczęściej używaną funkcją smartwatcha jest odbieranie powiadomień ze smartfona. Chodzi tu o odczytywanie smsów czy informacji i połączeniach głosowych. Większość smartfonów umożliwia także odpisywanie na wiadomości. Smartwatche dla sportowców posiadają wiele przydatnych funkcji, między innymi krokomierz, ilość spalonych kalorii czy rejestr parametrów snu. Każdy smartwatch wyświetla także kalendarz i aktualną datę. Umożliwia sterowanie aparatem w smartfonie. Jak widać, smartwatch jest urządzeniem niesamowicie uniwersalnym i bardzo funkcjonalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here