Zmywarka jest tym urządzeniem, które w szybki sposób znacząco ułatwia nasze życie. Codzienne mycie naczyń ręcznie potrafi być naprawdę mocno uciążliwe. Rozwiązaniem tego problemu raz na zawsze jest zmywarka. Każdy chce ją mieć, jednak jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, by okazał się on zakupem trafnym?
Zwróć uwagę na przeznaczenie
Zmywarka powinna być dobierana rozmiarem nie tylko do metrażu kuchni, ale przede wszystkim do liczby osób w domu. Jeśli szukasz urządzenia do niewielkiego mieszkania, w którym mieszkasz w pojedynkę bądź z partnerem czy partnerką, zdecydowanie odpowiednia będzie zmywarka o szerokości 45 cm. Jeżeli jednak szukasz zmywarki dla dużej rodziny, bo w Twoim domu mieszka 3, 4 czy nawet więcej osób w tym dzieci, koniecznie postaw na zmywarkę o szerokości 60 cm. Taka wielkość pozwoli na umycie dużej ilości naczyń jednocześnie, zaspokoi więc potrzeby rodziny.
Jaka budowa zmywarki?
Zmywarki mogą być przeznaczone pod zabudowę bądź wolnostojące. To, jaki model wybierzesz jest zależne przede wszystkim od Twojej kuchni. Jeśli sięgniesz po model do zabudowy, na całej powierzchni drzwiczek możesz przymocować front szafki. Pozwoli to na ujednolicenie kuchennej zabudowy. W przypadku zmywarki wolnostojącej nie ma takiej możliwości. Różnice polegają także na sposobie ładowania urządzenia. Najczęściej stosowane są drzwi uchylne, wiele modeli jednak posiada możliwość ładowania od góry bądź specjalne szuflady. Wybór należy do Ciebie.
Oszczędność i wydajność
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki jest oszczędność i wydajność urządzenia. Jeśli chodzi o wydajność, przyjmujemy, że wydajna zmywarka to taka, w której w jednym cyklu mycia możemy umyć minimum 9 kompletów naczyń. To standard, który często jest podbijany dla zachowania jeszcze większych oszczędności. Zawsze wracaj uwagę na klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędne są modele w klasie A, a najmniej- modele w klasie G. Te ostatnie są jednak właściwie niespotykane. Obok oznaczenia klasy energooszczędności, znajdziesz także oznaczenie tego, ile wody- według prognoz- zużyje zmywarka w skali roku. To kolejny parametr, na jaki warto zwrócić uwagę. Trzecią kwestią, która posiada swoje oznaczenie na naklejce jest efektywność suszenia umytych naczyń.
Sterowanie urządzeniem
Bardzo istotną kwestią przy wyborze zmywarki, bez względu na to, czy będzie to model kompaktowy, czy może zmywarka dla dużej rodziny, jest sposób sterowania urządzeniem. Starsze i prostsze modele zakładają sterowanie mechaniczne, podczas gdy te najnowsze posiadają dotykowe panele. Większość zmywarek posiada wyświetlacz LED/LCD, na którym wyświetlane są aktualnie wybrane nastawy, programy czy pozostały czas mycia.
Ważne funkcje zmywarek
Zmywarki muszą być dobrane pod kątem dostępnych w nich funkcji do potrzeb danej rodziny. Bardzo ważne jest, by zmywarka posiadała odpowiednią liczbę dostępnych do użycia programów. Najbardziej podstawowy jest program normalny, który jest wyznacznikiem klasy energetycznej sprzętu. Oznacza to, że zmywarka zużyje deklarowaną ilość energii elektrycznej, jeśli będzie pracować w trybie normalnym. Innym programem jest program ze wstępnym myciem. Tego programu używa się przede wszystkim do mycia bardzo mocno zabrudzonych naczyń, które wymagają zamoczenia przed rozpoczęciem mycia. Najczęściej dostępny jest także program szybki, wskazany dla naczyń lekko zabrudzonych bądź nieużywanych. Przydatny bywa program intensywny do naczyń bardzo mocno zabrudzonych i tłustych, a także program EKO, umożliwiający krótkie mycie w niskiej temperaturze. To tylko kilka z dostępnych programów. Może ich być o wiele więcej, w zależności od konkretnej zmywarki. Warto przeanalizować dostępne funkcje i udogodnienia, by wybrać zmywarkę idealną dla siebie i swojej rodziny.