zmywarka
fot.Pixabay.com

Mycie naczyń po każdym posiłku jest naprawdę ogromną stratą czasu. Mało kto może sobie na to pozwolić, szczególnie dzisiaj, w maksymalnie zabieganym świecie. Rozwiązaniem tego problemu jest zmywarka- proste urządzenie, które niesamowicie ułatwia nam życie. Jaka zmywarka sprawdzi się w przypadku dużej rodziny?

Rozmiar ma znaczenie

zmywarka
fot.Pixabay.com

Wybierając zmywarkę, zawsze zwracamy uwagę przede wszystkim na jej wymiary. Nic w tym dziwnego, w końcu każda kuchnia ma jakiś metraż, a na zmywarkę wydzielone jest najczęściej jakieś konkretne miejsce ujęte w projekcie. Na rynku dostępne są zmywarki o bardzo zróżnicowanych wielkościach. Możesz postawić na najmniejsze modele, które swoimi wymiarami przypominają kuchenkę mikrofalową, możesz wybrać standardowy model o szerokości 45 cm, aż po największe modele o szerokości 60 cm. Oczywiste jest, że im większa jest liczba domowników, tym większej zmywarki będziemy potrzebować. W przypadku dużej rodziny zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zmywarka o szerokości 60 cm.

Sposób układania naczyń

Każda zmywarka może posiadać swój własny system układania naczyń. Standardowo, zmywarki posiadają kosze z przegródkami na talerze czy kubki. W niektórych modelach przegródki te są składane. Mogą także posiadać dodatkowe haczyki czy akcesoria np. do mycia kieliszków na winoo. Rodzaj i ilość takich udogodnień najlepiej jest dobrać do potrzeb danej rodziny. Kiedy poszczególne elementy są ruchome, łatwiej jest umieścić w nich naczynia i pojemniki o niestandardowych rozmiarach. Taka opcja przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w zmywarce myjemy np. niemowlęce butelki. Niektóre zmywarki posiadają specjalne koszyki czy szuflady na sztućce. Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób poprawnie układać naczynia w zmywarce, przeczytaj instrukcję obsługi,w  której z pewnością takie informacje będą zawarte.

Jakie funkcje zmywarki wpływają na oszczędność?

Wiele zmywarek posiada funkcje, które pozwalają na zaoszczędzenie wody. W przypadku

dużej rodziny ma to szczególne znaczenie. Jedną z takich funkcji jest np. funkcja opóźnienia startu. Pozwala ona na automatyczne rozpoczęcie mycia w godzinach tańszej taryfy energetycznej. Przydatne jest także posiadanie czujnika regulującego zużycie wody. Czujnik ten pozwala na analizowanie zabrudzenia wody podczas mycia i dobranie jej optymalnej ilości. Wszystko po to, by zużyć jak najmniej wody i energii elektrycznej.

Dodatkowe funkcje w zmywarce dla dużej rodziny

zmywarka
fot.Pixabay.com

Jeżeli szukasz zmywarki dla dużej rodziny, postaw na takie modele, które są wyposażone w dodatkowe funkcje. Istotna jest np. funkcja Higiena Plus, dająca gwarancję, że dziecięce butelki i kubeczki będą idealnie umyte i wyparzone. Przydatną funkcją w przypadku dużej rodziny jest także opcja strefy intensywnej. Umożliwia ona podział naczyń na dwa rodzaje- te bardziej zabrudzone i te mniej brudne- i jednoczesne ich mycie. Najbardziej zabrudzone naczynia umieszcza się w dolnym koszu, gdzie są poddawane intensywnemu myciu, podczas gdy w górnym koszu znajdują się naczynia o normalnym zabrudzeniu. Jaki to ma sens? Bardzo duży, bo istnieje mnóstwo naczyń, których nie powinno się myć intensywnie. Mowa tu o filiżankach ze złoceniami, o kubkach z nadrukami czy kubeczkach plastikowych.

Bardzo przydatną opcją jest ta przyspieszająca suszenie naczyń. W przypadku dużej rodziny, gdy naczyń jest naprawdę mnóstwo, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zmywarka umożliwiająca szybkie wysuszenie naczyń, które ogólnie dość trudno schną, np. tych wykonanych z plastiku czy tworzywa sztucznego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeżeli w domu znajduje się małe dziecko, zdecydowanie najważniejsze jest zapewnienie mu pełni bezpieczeństwa. Zmywarka powinna posiadać system blokady rodzicielskiej, który uniemożliwi dziecku próbę otwarcia urządzenia. Ponadto, istotne jest dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem, które może być bardzo problematyczne, szczególnie w bloku.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką zmywarkę kupić?
Następny artykułJaki dywan kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here