misiu i butelka dla dziecka
fot.Pixabay.com

Kiedy na świecie pojawia się maluszek, chcemy przychylić mu nieba. Szczególnie młodzi rodzice są pełni różnych obaw. Jedną z kwestii, która jest bardzo trudna dla większości jest wybór odpowiedniej butelki. Jaka butelka sprawdzi się w przypadku noworodka?

Cechy dobrej butelki dla noworodka

dziecko pije mleko z butelki
fot.Pixabay.com

Stojąc przed wyborem butelki dla dziecka, a szczególnie dla noworodka, można naprawdę stracić głowę. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych możliwości, że trudno jest wybrać tę jedną oczywistą. Butelki różnią się od siebie wielkością, pojemnością, smoczkiem, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Nic więc dziwnego, że wybór pierwszej butelki budzi tak ogromne wątpliwości. Istnieje kilka ważnych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze butelki dla noworodka.

Po pierwsze-pojemność

W zależności od wieku dziecka, potrzebna jest zupełnie inna pojemność butelki. Jeśli karmienie butelką rozpoczyna się od pierwszego dnia życia maleństw, pojemność butelki będzie mniejsza. Jeżeli jednak szukamy butelki dla dziecka, które próbujemy odstawić od piersi, pojemność musi być większa. W większości przypadków producent jasno określa, dla jakiego wieku dana butelka będzie odpowiednia.  Przyjmuje się, że dla noworodka do drugiego miesiąca życia odpowiednia jest butelka o pojemności 110 ml. Od 2 do 4 miesiąca życia sprawdzi się pojemność 150 ml. Po ukończeniu 4 miesiąca życia należy już przejść na większą butelkę o pojemności 180 ml.

Po drugie- materiał

Butelki dla dzieci tworzone są z różnych materiałów. Często są to materiały sztuczne, szczególnie silikon bądź plastik. Dostępne są także butelki szklane. Ze strony praktyczności, zdecydowanie wygodniejsze są butelki szklane. Można je łatwo wyparzyć, są odporne na zarysowania, a jedynym mankamentem jest ryzyko stłuczenia.  Plastikowe butelki również są często wybierane, a ich zaletą jest trwałość i elastyczność. Najważniejsze to jednak sprawdzić, czy dana butelka posiada odpowiedni certyfikat jakości i bezpieczeństwa. To ważne, by butelka nie zawierała w swoim składzie żadnych substancji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić zdrowiu dziecka.

Jedna czy kilka?

smoczek butelka dla dziecka
fot.Pixabay.com

Mimo, iż dieta dziecka, szczególnie w tych pierwszych miesiącach opiera się głównie na mleku, nie warto łudzić się, że jedna butelka będzie wystarczająca. Zdecydowanie wygodniej jest zaopatrzyć się w zestaw butelek o różnych pojemnościach. Łatwiej jest wykorzystywać butelki zamiennie, niż wyparzać czy sterylizować butelkę tuż po użyciu kilka razy w ciągu dnia. W zestawie znajduje się zazwyczaj komplet zapasowych smoczków, co jest bardzo korzystną ofertą.

Czy warto kupić butelkę antykolkową?

Butelka antykolkowa ma za zadanie przeciwdziałać wystąpieniu kolki. Jest stworzona w taki sposób, by nie dopuszczać do przenikania powietrza do brzuszka dziecka podczas jedzenia. Zazwyczaj elementem kluczowym jest specjalnie zaprojektowany smoczek, ale są także butelki antykolkowe z systemem odpowietrzającym i specjalnie zaprojektowanym kształtem butelki. To wszystko po to, by oszczędzić maluszkowi nieprzyjemnych doświadczeń. Butelka antykolkowa to doskonały sposób na wygodne i bezpieczne karmienie maluszka. Zdecydowanie warto mieć taką butelkę w zestawie.

Butelki do karmienia mieszanego

Nawet, jeżeli karmisz noworodka własnym pokarmem,  z pewnością zdarzają się sytuacje, w których nie możesz sama nakarmić dziecka. Rozwiązaniem jest odciąganie pokarmu i podawanie go w butelce. W takiej sytuacji konieczny jest wybór takiej butelki, która nie zaburzy odruchu  ssania maluszka. W tym celu powstały butelki z funkcją aktywnego ssania. Zaprojektowane zostały w taki sposób, by aktywizować u maluszka te same mięście jamy ustnej, które aktywizuje przy ssaniu piersi. Dzięki korzystaniu z takiej butelki nie ma obaw, że dziecko nie będzie już chciało wrócić do piersi. Dzięki podtrzymaniu naturalnego odruchu  ssania, karmienie piersią jest doskonale wspierane, a przecież właśnie ten sposób karmienia jest dla dziecka najlepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here