niemowlę z butelką

Karmienie dziecka jest jedną z tych kwestii, które szczególnie interesują młodych rodziców. Świeżo upieczone mamy zastanawiają się często, jak karmić maleństwo, by było zdrowe i dobrze się rozwijało. W którymś momencie zawsze przychodzi czas na decyzję o zakupie butelki. Jaką butelkę kupić dla maluszka?

Najlepszy pokarm? Oczywiście mamy!

noworodek karmione butelką
fot.Pixabay.com

Zanim zastanowimy się, jaką butelkę warto kupić dla noworodka, warto podkreślić, że zdecydowanie najzdrowszym i najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego maluszka jest pokarm matki. Karmienie piersią jest rekomendowane przez WHO. Zaleca się karmienie piersią do około 6 miesiąca życia dziecka. Mleko matki jest lekkostrawne, a zawiera wszystkie składniki, których potrzebuje maluszek, by zdrowo się rozwijać. Po ukończeniu 6 miesiąca życia, dziecko ma już coraz bardziej rozwinięte potrzeby żywieniowe, więc butelka stanie się elementem nieodzownym.

Butelka dla noworodka- jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnych butelek dla noworodków. Wybierając tę odpowiednią, należy zwrócić uwagę na to, by była ona skonstruowana w taki sposób, który umożliwi dziecku łagodne przejście pomiędzy sposobami karmienia. Karmienie piersią różni się od karmienia butelką, choć odruch ssania jest ten sam. Moment przejścia pomiędzy piersią, a smoczkiem butelki jest dla dziecka trudny. Bardzo dobrze sprawdza się butelka Mimijumi, której smoczek symuluje pierś mamy. Sprawdza się nie tylko w sytuacji, gdy odstawiamy dziecko od piersi, ale także wówczas, gdy matka z jakichś powodów nie może karmić dziecka piersią.

Butelka dla noworodka musi mieć odpowiednio dobrany rozmiar smoczka, by ssanie nie było dla dziecka utrudnione. Bardzo istotny jest rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest smoczek. Warto wybierać butelki szklane, bo nie utrzymują one zapachów, a poza tym są odporne na wysokie temperatury. Pozwala to na zadbanie o wzorową higienę i regularne wyparzanie butelki.

Butelka dla półrocznego dziecka

Kiedy dziecko kończy 6 miesiąc życia, ma już nieco bardziej urozmaiconą dietę. Zwykle wprowadza się takiemu dziecku zupki czy kaszki, więc butelka, a raczej jej smoczek musi mieć o wiele większy przepływ i pojemność. W wieku 0,5 roku dziecko zazwyczaj posiada dwie butelki- jedną do picia mleka, a drugą do spożywania kaszek, zupek czy innych gęstszych dań. Jeżeli koniecznie chcesz zminimalizować liczbę butelek do jednej, postaw na butelkę, której smoczek ma otwór w kształcie krzyżyka. Taka butelka dopasuje przepływ do substancji, umożliwiając dziecku wygodne i bezwysiłkowe ssanie.

Butelka dla rocznego dziecka

dziecko karmione butelką
fot.Pixabay.com

Pierwsze urodziny dziecka powinny być momentem, w którym typowa butelka powinna być zastąpiona kubkiem niekapkiem. Nie jest to oczywiście łatwy proces, bo przyzwyczajone do butelki dziecko wcale nie będzie chciało jej odrzucić. To jednak ważne szczególnie dla zgryzu dziecka. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że zbyt długie korzystanie z butelki może prowadzić do próchnicy zębów. Dlatego tak ważne jest, by roczny maluch odstawił butelkę na rzecz bardziej „dorosłego” kubka niekapka.

O czym pamiętać przy wyborze butelki?

Przede wszystkim, weź pod uwagę pojemność butelki, materiał z jakiego została ona wykonana oraz jej kształt i możliwość sterylizacji. Bardzo ważny jest także smoczek, a konkretnie jego materiał, średnicę dziurki i kształt. To wszystko sprawia, że butelka jest wygodna w użytkowaniu przez malucha lub nie. Zawsze przy zakupie butelki dla dziecka zwróć uwagę na możliwość jej wygotowywania. To bardzo ważny zabieg, który raz na jakiś czas musi być przeprowadzany. Sam proces sterylizacji jest łatwy- wystarczy włożyć butelkę do wrzątku na około 15 minut. Można skorzystać także ze sterylizatora do butelek, który jeszcze bardziej ułatwia cały proces. Ważne jest, by butelka posiadała oznacza umożliwiające sterylizację. Warto także upewnić się, czy butelkę można myć w zmywarce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here