loki, kobieta z lokami
fot.Pixabay.com

Jeśli Twoje włosy są naturalnie kręcone lub po prostu falowane, prawdopodobnie wypróbowałaś każdy produkt dostępny w supermarkecie, aby nadać włosom upragniony kształt. Ułożenie idealnej pielęgnacji dla włosów kręconych lub falowanych stanowi nie lada wyzwanie, nie jest jednak niemożliwym.

Dlaczego loki?

loki, kobieta z lokami
fot.Pixabay.com

Po pierwsze, porozmawiajmy o lokach: czym one są? Można powiedzieć, że kształt włosów jest określany, zanim jeszcze je masz. Mała struktura, która definiuje sposób, w jaki rosną twoje włosy, nazywa się mieszkiem włosowym, a jej kształt jest powiązany z twoimi genami. Ten kształt jest również tym, co przede wszystkim decyduje o rodzaju włosów. Jeśli masz okrągłe mieszki włosowe, włosy są proste, jeśli są owalne (lub prawie owalne), masz włosy falowane lub kręcone.

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które urodziły się z prostymi włosami, ale po czasie zaczęły się one kręcić, nie martw się, to normalne. Oprócz genów istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na kształt i teksturę włosów, takie jak hormony.

Trudności w pielęgnacji kręconych włosów

Kręcone włosy są bardziej suche niż proste. A z suchością wiąże się szereg innych problemów: puszenie się włosów, brak określonego kształtu oraz sprężystości. Brzmi znajomo? Dowiedz się, jak rozwiązać te problemy za pomocą metody Curly Girl.

Czym jest metoda Curly Girl?

Mówiąc prościej, metoda Curly Girl została stworzona przez Lorraine Massey i stała się popularna po wydaniu jej książki „Curly Girl, The Handbook”. Jej podejście jest proste: zamień szkodliwe nawyki na zdrowe włosy. Jeśli będzie ściśle przestrzegana, ta metoda obiecuje naturalnie wystylizowane i sprężyste loki oraz ogólnie zdrowy wygląd włosów. Trzeba przyznać, że zasady mogą być nieco surowe, dlatego zebraliśmy prostą listę nakazów i zakazów, aby pomóc Ci zacząć.

Oto metoda Curly Girl dla początkujących:

Podstawowe zasady:

  • Nie używaj szamponu;
  • Przestań używać narzędzi do stylizacji na gorąco;
  • Nie używaj grzebieni i szczotek;
  • Unikaj produktów zawierających siarczany, rozpuszczalnych w wodzie silikonów, wosków, nienaturalnych olejów, alkoholu lub substancji zapachowych.
loki, kobieta z lokami
fot.Pixabay.com

Kilka bardziej szczegółowych zasad, zgodnie z książką, to:

  • Myj włosy tylko i wyłącznie szamponem z odżywką lub samą odżywką. Pamiętaj, by stosować wyłącznie odżywki o właściwościach oczyszczających.
  • Używaj silikonowych szczoteczek do masażu lub palców na skórze głowy, nigdy paznokci.
  • Rozczesuj włosy tylko palcami lub grzebieniami o szerokich zębach;
  • Jeśli konieczne jest wysuszenie włosów, należy używać tylko suszarek z dyfuzorem przy najniższej prędkości i najniższej temperaturze;
  • Nie obcinaj włosów, gdy są mokre.

Jaki szampon do włosów kręconych?

Za racji tego, że włosy kręcone bywają o wiele bardziej suche niż włosy proste, zalecane są szampony do włosów suchych. Ich stosowanie należy połączyć ze stosowaniem odżywki oczyszczającej. Szampon powinien być lekki, by nie obciążać i tak już ciężkich włosów. Poza tym należy dopilnować, by nie posiadał on w swoim składzie drażniących i agresywnych składników, które mogłyby podrażnić skórę i spowodować niszczenie włosów. Jeżeli końcówki loków są spuszone i rozdwojone, warto stosować odżywki do końcówek włosów, które będą idealnie zamykać łuski włosów i nadadzą lokom piękny wygląd. Osoby ze skłonnościami do podrażnień czy uczuleń powinny stosować szampon dla alergików, który będzie bezpieczny do każdego rodzaju skóry głowy.

Co ze stylizacją?

Włosy naturalnie kręcone raczej rzadko poddajemy zabiegom stylizującym choćby dlatego, że są naturalnie piękne. Nie jest wskazane poddawanie ich wysokiej temperaturze, jaką emitują urządzenia do stylizacji włosów. Ważna jest także delikatność przy rozczesywaniu włosów, bo jest ono nieco trudniejsze niż w przypadku włosów prostych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here