niemowlę z tatą
fot.Pixabay.com

Kompletowanie wyprawki dla maluszka jest jedną z tych czynności, które wywołują szeroki uśmiech i wypieki na twarzy każdej mamy. Szukanie odpowiednich elementów, składanie ich w jedną całość jest bardzo przyjemnym zajęciem. Co powinno znaleźć się w dziecięcej wyprawce?

Przede wszystkim-ubranka

rączka dziecka trzyma za palec dorosłego
fot.Pixabay.com

Podstawowym elementem każdej dobrze skompletowanej wyprawki są ubranka przeznaczone na bardzo różne warunki atmosferyczne. Zawsze wybierając ubranka dla dziecka, pamiętaj o przejrzeniu metki. Najważniejszy jest materiał, z jakiego ubranka są wykonane. Najlepszym rozwiązaniem jest bawełna 100%, która jest materiałem przepuszczalnym i oddychającym, umożliwiającym odpowiednią cyrkulację powietrza. Należy wystrzegać się sztucznych tkanin, które często są o wiele tańsze, ale nie dają komfortu dziecku.

Ubranka powinny być dostosowane do każdej pory roku. Najczęściej stosowane są oczywiście śpiochy, body czy rampersy. Nie może zabraknąć także kaftaników, t-shirtów oraz ubranek bardziej wyjściowych. Ważnym elementem są także skarpetki- warto mieć ich kilka par na zmianę.

Oprócz ubranek-kosmetyki

Kosmetyki niemowlęce to temat dość skomplikowany. Dziecięca skóra jest bardzo delikatna i wymaga niezwykle delikatnych rozwiązań. Łatwo tutaj o podrażnienia. Warto postawić na kosmetyki naturalne, nieperfumowane, a przede wszystkim hipoalergiczne. Często nie wiemy, jak zareaguje skóra dziecka w kontakcie z takim kosmetykiem, dlatego najbezpieczniej jest wybrać takie środki, które mają wszelkie atesty i certyfikaty dające pewność, że środek jest w pełni bezpieczny dla skóry dziecka.

W wyprawce powinny znaleźć się płyny do mycia ciała dziecka, kremy czy inne środki na odparzenia czy oliwka. Ważne jest także, by mieć zawsze pod ręką nawilżane chusteczki, które przydają się w wielu sytuacjach.

Dodatkowe akcesoria

noworodek karmione butelką
fot.Pixabay.com

Oprócz ubranek i kosmetyków, bardzo ważne jest, by w wyprawce niemowlęcej znalazło się miejsce dla wielu akcesoria, które są bardzo przydatne, a niektóre z nich wręcz niezbędne. Mowa tutaj np. o butelce dla niemowlęcia, w którą warto się zaopatrzyć nawet, jeżeli matka karmi dziecko piersią. Może się przecież zdarzyć, że pewnego dnia nie będzie mogła nakarmić dziecka osobiście, wówczas butelka będzie nieodzowna.

Oprócz butelki, w wyprawce zawsze znajdzie się wózek dziecięcy, bez którego żaden spacer nie byłby możliwy. Wózki różnią się od siebie wyglądem i budową, zawsze jednak warto zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo malucha.

O czym pamiętać, kompletując wyprawkę?

Najważniejsze, to nie popadać w paranoję. Każda młoda mama jest mocno podekscytowana kompletowaniem wyprawki dla swojego maluszka. Z drugiej strony natomiast mamy sklepy, które nęcą nas swoimi wystawami i reklamami. Naprawdę, nie każdy gadżet i najnowsze rozwiązanie jest nam potrzebne. Wiele z nich owszem, mogłoby się przydać, ale równie dobrze można funkcjonować bez tego. To naprawdę pułapka, bo młode mamy często chcą mieć wszystko i podstawowa wyprawka zamienia się w ogromne zakupy. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek i trzymać się ogólnej listy wyprawkowych rzeczy. Ubranka, kosmetyki, butelka, wózek to absolutne minimum i to jest rzeczywiście konieczne. Cała reszta z powodzeniem może być dokupiona później.

Kupując rzeczy do wyprawki, pamiętaj o sprawdzeniu atestów i certyfikatów bezpieczeństwa. Nie warto stawiać na rozwiązania tańsze, ale mnie bezpieczne i komfortowe dla dziecka. Lepiej jest odrobinę więcej zapłacić, ale zyskać pełnię bezpieczeństwa i pewności.

Kupując ubranka pamiętaj, by ich zdobienia były zaprasowywane, a nie naklejane w formie aplikacji. Wszelkie koraliki, cekiny czy kokardki po pewnym czasie odpadną i wylądują w buzi malucha, a stąd do nieszczęścia już tylko jeden krok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here