opalanie się
fot.Pixabay.com

Przygotowując się do podróży nad morze lub po prostu pracując na działce, należy zadbać nie tylko o środki odstraszające owady, ale także o środki ochronne przed słońcem. Jest to bardzo ważne dla zdrowia naszego największego organu – skóry. Letnie upały to znaczny stres dla skóry. Jak wybrać odpowiedni przyspieszacz opalania, aby uniknąć bólu i oparzeń.

Opalaj się z głową!

opalanie się
fot.Pixabay.com

Dzięki słońcu nasze ciało otrzymuje brązową opaleniznę i niezbędną witaminę D. Jednak naukowcy udowodnili, że nasz organizm największe korzyści czerpie w ciągu pierwszego kwadransu ekspozycji na słońce. Dalszy pobyt grozi poparzeniami. Jeśli więc chcesz spędzić na słońcu więcej czasu, zdecydowanie konieczne jest zastosowanie odpowiednich kosmetyków.

Jak wybrać odpowiedni przyspieszacz opalania?

Idealny krem przeciwsłoneczny musi być:
– dopasowany dokładnie do wieku;
– dopasowany do typu skóry.

Kosmetyki przeciwsłoneczne są podzielone na produkty dla dzieci i dorosłych. Kremy dla dzieci będą miały wyższy stopień ochrony.

Na każdym kremie można znaleźć napis SPF informujący o skuteczności filtra przeciwsłonecznego zawartego w kosmetykach. Minimalizuje negatywny wpływ destrukcyjnego promieniowania spektrum słonecznego światła.

Aby środek był skuteczny, należy go nakładać grubą warstwą i dokładnie wcierać.

Nie wszystkie czynniki SPF działają w ten sam sposób. Niektóre mają silniejszą ochronę, inne są mniej skuteczne. Odróżnienie jednego czynnika od drugiego jest dość proste. Musisz spojrzeć na liczby stojące obok liter SPF. Mogą być w zakresie od 2 do 50. Im mniejsza liczba, tym niższy poziom ochrony.

SPF z wynikiem 30 jest uważany za optymalny dla większości ludzi.

Grupy czułości na promieniowanie UV

opalanie się
fot.Pixabay.com

Ludzie zostali podzieleni na sześć typów foto czułości. W naszych szerokościach geograficznych najczęściej występują pierwsze cztery grupy czułości na UV i pozostałe szkodliwe promieniowanie.

– celtycki – to ludzie o jasnej skórze, rudych włosach i piegach. Ich skóra bardzo szybko się rumieni. Dlatego dla nich odpowiedni jest czynnik o stopniu ochrony powyżej trzydzieści.
– nordycki lub skandynawski – to ludzie o jasnej skórze, brązowych oczach, jasnobrązowych włosach. Dla nich odpowiedni jest krem z filtrem 15 – 35.

– europejski – ludzie o jasnej skórze, szarych oczach i blond włosach. Jest to najczęstszy typ w naszym regionie. Osoba, która podlega tej charakterystyce, powinna wybrać środek z ochroną od 8 do 15.

– śródziemnomorski – śniada karnacja o brązowych oczach. Rzadko się cierpią z powodu opalania; ich krem może mieś SPF o wartości 8.

Jakie kosmetyki do opalania wybierać?

Przy wyborze produktu kosmetycznego preferowane są te, które zawierają składniki pielęgnacyjne, jak oleje i witaminy. Ponadto, wybierając krem warto zwrócić uwagę na producenta. I nie kupować kosmetyków niewypróbowanych marek, które mogą przynieść więcej szkody.

Przed użyciem należy sprawdzić środki pod kątem reakcji alergicznych. Na powierzchni skóry zwykle zasłoniętej przed wzrokiem postronnych można nanieść próbną dawkę kremu i odczekać na reakcję.

Naturalnymi samoopalaczami jest sok z marchwi, pomidorów, cytryny, buraków i ogórków, ponieważ zawiera beta–karoten. Mądrość ludowej medycyny już dawno oddała te środki do użytku wszystkim zainteresowanym. Są bezpieczne w zastosowaniu, nie powodują oparzeń ani nie zwiększają ryzyka wystąpienia raka skóry.

Należy pamiętać, że aby skóra pozostała młoda, powinna mieć zagwarantowana dobrą opiekę i bezpieczną opaleniznę. Ekspozycja na słońce jest dla nas korzystna, o ile trwa niezbyt długo i jest połączona ze stosowaniem specjalistycznych kosmetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here